Boxer ve Vatikánu - skutečný příběh monsignora O’Flahertyho, který za války zachránil tisíce lidí

29.10.2019

Boxer ve Vatikánu - skutečný příběh monsignora O’Flahertyho, který za války zachránil tisíce lidíPříběh má všechny znaky dobře vymyšleného thrilleru, jen s tím rozdílem, že není vymyšlený: Jde o skutečné postavy a události z doby druhé světové války. Příběh monsignora O’Flahertyho (* 28. února 1898 + 30. října 1963) je natolik dramatický, že v roce 1983 byl podle knihy Šarlatový a černý natočen slavný film s Gregory Peckem v hlavní roli.

Hugh O’Flaherty se narodil v Killarney, v Irsku. Byl nadaný student i nadšený sportovec, věnoval se boxu, házené i golfu. Od útlého věku byl zároveň přitahován kněžskou službou. Po vysvěcení na kněze působil nejprve jako apoštolský legát v Egyptě, na Haiti, v Dominikánské republice a dokonce i v Československu, později pracoval v Římě u Svatého stolce.

Po kapitulaci Itálie v roce 1943 se Řím dostal pod velení plukovníka Herberta Kapplera z obávaného útvaru SS. Ten začal s likvidací místního odboje a s deportacemi římských Židů do Osvětimi. Mons. O’Flaherty se stal jeho úhlavním nepřítelem, protože se vrhl do rozsáhlé akce na záchranu Židů a válečných uprchlíků z řad spojenců. Z obleženého a přísně střeženého Vatikánu zorganizoval kvalitní tým, s jehož pomocí v Římě skrýval, šatil a živil stovky lidí. S nasazením vlastních životů se jim podařilo zachránit tisíce lidí. Po válce byl O’Flaherty za své hrdinství vícekrát vyznamenán.

Ukázka z knihy zde

 

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému