Trapisté z Tibhirine - Iso Baumer

6.7.2012

Trapisté z Tibhirine - Iso BaumerOsud mnichů z Tibhirine se dostal do pozornosti širší veřejnosti poté, co o nich francouzský režisér Xavier Beauvois natočil film O bozích a lidech (Velká cena poroty filmového festivalu v Cannes 2010). Příběh se odehrál v trapistickém klášteře v Alžírsku v polovině devadesátých let minulého století.

Komunita zde pokojně žila uprostřed muslimské většiny. Kdo byli tito mužové? Jaké životní zkušenosti měli za sebou a co si plánovali do budoucna? Kdo a proč je v březnu 1996 unesl a brutálně zavraždil? Podle oficiální verze byli mniši uneseni a popraveni islamistickými teroristy. Závěry soudního vyšetřování ani další pátrání novinářů však tuto možnost jednoznačně nepotvrzují.

Iso Baumer se zamýšlí i nad dějinami křesťansko-muslimského dialogu v této neklidné oblasti. Na základě textů samotných mučedníků ukazuje, že dialog s vyznavači islámu pro ně nebyl jen formalitou nebo úlitbou politické korektnosti. Křesťané ani muslimové nesmějí dopustit, aby se víra v Boha stala záminkou k nenávisti nebo dokonce k bratrovražedným útokům.

Iso Baumer (* 1929) je církevní historik a religionista se zaměřením na křesťansko-muslimský dialog. Vystudoval filologii a literární vědu v Bernu, Freiburgu, Paříži a Římě, většinu života učil na klasickém gymnáziu v Bernu. V letech 1988–1999 působil na katedře východokřesťanských studií univerzity ve Fribourgu, kde se stal nástupcem kardinála Christopha Schönborna. Napsal velké množství knih a článků z dějin západní i východní církve.


kniha: Trapisté z Tibhirine
autor: Iso Baumer
vydalo: Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-101712-

Sekce: tituly KNA   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články