Modlitba s ikonami - Henri Nouwen

24.4.2012

Modlitba s ikonami - Henri NouwenČasto se stane, že se nemohu modlit, že jsem příliš unavený, abych si četl evangelia, příliš neklidný na duchovní rozjímání, příliš deprimovaný na to, abych něco říkal Bohu, prostě příliš vyčerpaný, než abych cokoli dělal. Ale stále se mohu dívat na tyto obrazy, tak úzce spojené se zkušeností lásky. (Henri Nouwen)

Henri Nouwen uvádí čtenáře do své zkušenosti modlitby s ikonami na příkladu čtyř slavných ruských ikon (ikona Trojice, Vladimirská Madona, Kristus, Seslání Ducha svatého), které výrazně ovlivnily jeho duchovní život. Modlitba v autorově pojetí není něco odtrženého od praktického života, ale naopak, jde o úzké propojení všeho lidského s Božím tajemstvím, o vtažení celého lidského života do života Božího. Čtenáři knihy Modlitba s ikonami jsou zváni, aby společně s autorem hlouběji poznávali Boží lásku i povolání vnášet do světa naději evangelia.

Henri Nouwen (1932–1996) patří k předním autorům duchovní literatury 20. století. Napsal více než čtyřicet knih o duchovním životě, na několika univerzitách přednášel pastorální teologii a spiritualitu. Později byl jeho život ovlivněn přátelstvím s Jeanem Vanierem, zakladatelem komunit Archa, jejichž posláním je společný život s postiženými lidmi. V roce 1986 opustil Henri Nouwen akademickou činnost a odešel do kanadského Toronta, kde vstoupil do komunity Archa.

V Karmelitánském nakladatelství vyšly jeho knihy Nesobeckou cestou (2010), Chléb na cestu (2000) a Cesta čekání, Cesta pokoje, Cesta moci (1996).

 


kniha: Modlitba s ikonami
autor: Henri Nouwen
vydalo: Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-101688-

Sekce: tituly KNA   |   Tisk   |   Poslat článek známému