Ikony Krista

3.11.2010

Ikony KristaVíra - Umění - Liturgie - Teologie. V liturgickém roce západní i východní církve jsou slaveny všechny hlavní události Kristova života: jeho narození, zjevení, uvedení do chrámu, proměnění, ukřižování a vzkříšení. Každou z těchto událostí najdeme také na obrazech a ikonách, jejichž krása odráží duchovní bohatství dějin spásy. Ikony představují setkání víry a krásy, osobního duchovního života tvůrce ikon a živého přijetí ze strany církevního společenství v liturgii.

Kniha profesora Sendlera se zabývá různými typy zobrazení Krista na ikonách. Soustředí se na zpracování ikon v tradici řeckokatolické a pravoslavné církve, přičemž uvádí cenné paralely s uměním křesťanského Západu. Autor má mimořádný vhled do tématu i letité zkušenosti s jeho předáváním. Kniha potěší všechny, které uchvátilo umění ikon a zajímají se o hlubší souvislosti mezi vírou, uměním, liturgií a teologickým myšlením.

Egon Sendler (* 1923 ve Slezsku), jezuitský kněz, ikonopisec, autor řady publikací o ikonách, s respektem přijímaných i v pravoslavném prostředí. Vystudoval dějiny byzantského umění na univerzitách v Mnichově, Římě a Paříži a dlouhá léta vedl ikonopisecký ateliér v Itálii a Francii. Se svými studenty podnikal výpravy na nejdůležitější místa spjatá s ikonami v Řecku, v Rusku a na Kypru. S jeho vlastní tvorbou se lze setkat mimo jiné v Libanonu a USA.

 

 

kniha: Ikony Krista
autor: Egon Sendler
vydalo: Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-101509-

Sekce: tituly KNA   |   Tisk   |   Poslat článek známému