Detektivní příběhy otce Browna

12.7.2010

Detektivní příběhy otce BrownaPrvní z pěti detektivek o otci Brownovi a jeho svérázných metodách vyšetřování, kterými obohatil žánr detektivních příběhů Gilbert Keith Chesterton.

Gilbert Keith Chesterton obohatil žánrdetektivních příběhů o svéráznou postavu otce Browna, prostého katolického kněze a amatérského detektiva v jedné osobě. Křešení spletitých záhad a zločinů je vybaven zdravým selským rozumem, schopností pozorně se dívat a naslouchat lidem, ale především velkou kněžskou zkušeností se zákrutami lidské duše. Stejně neodmyslitelněk němu patří i neforemný deštník, anglický humor a dobromyslný výraz ve tváři.

Sám Chesterton považoval detektivky za důležitou součást své tvorby. Dokázal čtenáře nejen kvalitně pobavit, ale i nenásilně přimět k zamyšlení. Nejčastěji si bral na mušku mentalitu moderního člověka, který si rád zakládá na své racionalitě a pokrokovosti, ale někdy nad jeho myšlením "zůstává rozum stát". Právě pro tuto nenápadnou, takřka podprahovou diskusi se čtenářem a jeho světonázorem patří dnes Chestertonovy detektiví příběhy otce Browna ke klasice.

Nevinnost otce Browna je prvním z pěti svazkůdetektivních povídek s tímto atypickým detektivem v hlavní roli. V Anglii vyšla knížka v roce 1911 pod názvem The Innocence of Father Brown a už o sedm let později byla v překladu Ivana Schulze k dostání také v češtině. Karmelitánské nakladatelství ji nyní vydává v novém překladu Zory Freiové.

Gilbert K. Chesterton (1874-1936) byl spisovatel, novinář, filozof a malíř. Patří k nejplodnějším anglickým autorům první poloviny 20. století. Napsal více než 100 knih, z nichž mnohé vyšly opakovaně v češtině, například Létající hospoda, Ortodoxie, Napoleon z Notting Hillu, Anarchista Čtvrtek, Ohromné maličkosti, Svatý Tomáš Akvinský aj.
Karmelitánské nakladatelství vydalo Moudrost a vtip G. K. Chestertona (2006) a Úžas, radost a paradoxy života v díle G. K. Chestertona (2007).

 

kniha: Nevinnost otce Browna
autor: Gilbert Keith Chesterton
vydalo: Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-101493-

Sekce: tituly KNA   |   Tisk   |   Poslat článek známému