Docela by mě zajímalo, podle čeho se kněz při udílení popelce rozhoduje

25.2.2020

Docela by mě zajímalo, podle čeho se kněz na Popeleční středu při udílení popelce rozhoduje, u koho z věřících použije první a u koho druhou variantu apelu k pokání. „Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš“. Anebo „Obrať se a věř evangeliu.“ Každoročně si na to dávám pozor. Jsem zvědavá, co mi řekne letos. I když ve výsledku je to vlastně jedno...

Popeleční středa

Ježíš se vrátil od Jordánu plný Ducha svatého.
Duch ho vodil pouští čtyřicet dní a ďábel ho pokoušel. (Lk 4,1–2)

Docela by mě zajímalo, podle čeho se kněz při udílení popelce rozhoduje, u koho z věřících použije první a u koho druhou variantu důrazného apelu k pokání. Jestli na to má nějaký systém, třeba „lichý, sudý“, nebo se podívá na mé šediny a připomene mi, že slova Stvořitelova, pronesená kdysi k Adamovi, platí i pro mne: „Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš“. Anebo si v duchu řekne: „Ha, velká hříšnice“ a nahlas dopoví: „Obrať se a věř evangeliu.“ Nevím, jak to je, ale pro případ, že o tom moc nepřemýšlí a nechává se vést Duchem svatým, si na to každoročně dávám pozor. Jsem zvědavá, co mi řekne letos. I když ve výsledku je to vlastně jedno, protože platí obojí. O mně, o každém v té dlouhé frontě i o knězi, který se tím popelem označil jako první.

Pane Ježíši, ty ses na poušť odebral rovnou od Jordánu, plný Ducha svatého. Dnes začíná postní doba a já bych ji ráda prožila co nejlíp, podle tvého příkladu. Nechystám se na Saharu, potřebnou „poušť“ si už dokážu zařídit kdekoliv. Mám k tomu podmínky, jaké jsem dřív neměla. Jsem bezdětná vdova, důchodkyně. Zdálo by se, že se nemám nač vymlouvat, mohu začít, v duchu odejít na poušť, modlit se, postit se. Jsem opravdu připravena? Na všechno? I na útoky pokušitele?

Pane Ježíši, tys mohl na poušti odolat pokušení zloducha, protože jsi byl plný Ducha svatého. Ale co já? Jsem člověk hříšný. Přiznávám to otevřeně, ale jestli teď čekáš, že k tomu dodám jako Petr „odejdi ode mne“, tak toho se nedočkáš. To nemohu. Co bych byla bez tebe?

Prosím, Pane, neodcházej. Odpusť mi, zkus to se mnou znovu, naplň mě Duchem svatým a buď na té poušti se mnou. Nehni se ode mne ani na krok. Mohu si odříct něco z jídla, mohu si odříct ledacos, ale nemohu se zříci tvého Slova. Potřebuji se jím sytit, jinak nejsem schopna přežít. Zůstala bych prachem a nikdy bych nedorostla do obrazu Božího, k němuž jsem byla stvořena.

Z knihy:

3 x Marie Svatošová

 

Sekce: kalendárium   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články