Oskar a růžová paní - Eric-Emmanuel Schmitt

12.11.2010

Oskar a růžová paní - Eric-Emmanuel SchmittNejvětší úspěch u dospělých i mladších čtenářů má Schmittův cyklus o neviditelném, volná řada příběhů o světových náboženstvích (křesťanství, judaismu, islámu). Kouzelně naivním dětským pohledem tu prostřednictvím prostých jímavých příběhů a rozhovorů dětí s jejich staršími ochránci uvažuje o základních pojmech a hodnotách lidského života a smrti.

Oskar a růžová paní je text asi nejtragičtější - desetiletý chlapec Oskar umírá v nemocnici na leukemii -, jazykově a stylisticky však nejsvěžejší.

Ani ve vypjatých okamžicích se čtenář neubrání úsměvu, rozumbrada Oskar si každého rychle získá stejně jako jeho ošetřovatelka babi Růženka. Oskar prožívá v posledních deseti dnech svého života jakoby každý den celé desetiletí a o svých zkušenostech píše dopisy Bohu. V jeho pozorováních, nápadech, zážitcích a úvahách se snoubí dětská komická bezprostřednost s moudrostí umírajícího.

Eric-Emmanuel Schmitt (nar. 1960 v Belgii) je v současné době zřejmě nejpřekládanější francouzsky píšící autor. Po studiích filozofie zakončených doktorátem vyučoval počátkem 90. let filozofii na univerzitě v Chambéry, po velkém úspěchu svých divadelních her se začal věnovat pouze psaní. Nyní žije v Bruselu. Je autorem sedmi divadelních her a devíti próz, z nichž zatím poslední kniha Můj život s Mozartem, doplněná hudebním nosičem, vyšla souběžně v několika zemích v roce mozartovských oslav.

Čeští čtenáři zatím měli možnost seznámit se se zajímavě pojatým výkladem Ježíšovy smrti v románu Evangelium podle Piláta (1998, 2005).

Přečtěte si, co o knize Oskar a růžová paní napsala Marie Svatošová.

kniha: Oskar a růžová paní
autor: Eric-Emmanuel Schmitt
vydalo: Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-KNA00989-

Sekce: další tituly   |   Tisk   |   Poslat článek známému