V situaci bezradnosti máme v podstatě dvě možnosti

2.9.2017

Někdy jsme v situacích,
kdy se navzdory vší snaze najít správné rozhodnutí
cítíme bezradní.

Je třeba rozlišit situaci, v níž se nacházíme. Někdo se například trápí kvůli druhému člověku, neví, jak mu pomoci. Otázkou je, zda je to on, kdo mu má v této chvíli pomáhat. Mnoho křesťanů trpí tzv. „mesiášským syndromem“ nebo „syndromem pomocníka“, to znamená, že považují za Boží vůli zachraňovat každého a pomáhat každému, kdo je v nějaké nouzi. Mnoho lidí žije v přesvědčení, že jsou to oni, kdo musí vždy pomoci nebo něco udělat, protože ti druzí to vyžadují. Často jsou potom se silami na hraně, ale sužují se, že neplní Boží vůli. Tady musí pomáhat především zdravý rozum, jímž rozlišujeme, kde jsou nutné hranice pomoci.

 V situaci bezradnosti máme v podstatě dvě možnosti: první je, že se rozhodneme pro jednu z možností, které se nám ukazují jako uskutečnitelné, i když nemáme jistotu, zda se rozhodneme dobře. Někdy jde o volbu menšího zla, protože víme, že se rozhodnout musíme. Druhou možností je tu situaci neřešit, rozhodnutí nechat otevřené. I tomu se musíme učit. Jsou totiž situace, kdy je třeba počkat, nechat je více „vykrystalizovat“, a ne za každou cenu něco udělat nebo „páčit“ z Boha jeho vůli.

Ať už se rozhodneme jakkoli, pokaždé je třeba mít důvěru v dobrého Boha, že nás vždy povede dál, a to i v případě, že naše rozhodnutí bylo mylné. Celý náš život je v jeho rukou a jediná naše jistota spočívá v rozhodnutí následovat jej a prožívat s ním všechno dobré i zlé, své úspěchy i neúspěchy, svá dobrá i méně dobrá rozhodnutí. To je určitě Boží vůle.

 

 

 

Z knížky (redakčně upraveno)

Boží vůle: bludiště, nebo cesta?

Je Boží vůlí, že člověk trpí? Jestliže Bůh nezpůsobuje utrpení, proč ho dopouští?
Má pro náš život předem určený plán?

 

 

Vojtěch Kodet o knížce „Boží vůle: bludiště, nebo cesta?“

Téma hledání Boží vůle je velmi nesnadné k pojednání a ještě těžší k prožívání. Přináší mnoho otázek a pochybností. S vděčností jsem přečetl tuto knížku a jsem přesvědčen, že všichni, kteří chtějí žít, jak chce Bůh, v ní najdou cennou pomoc pro svůj život.

 

 

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému