Proč je smíření mezi křesťany tak důležité? (Bratr Roger z Taizé)

9.12.2014

Proč je smíření mezi křesťany tak důležité? (Bratr Roger z Taizé)Bůh z nás nechce mít oběti
starých nebo nových svárů mezi křesťany.

Proč je smíření mezi křesťany tak důležité? Protože nám umožňuje žít v souladu s Bohem lásky, žít evangelium opravdově. Jak můžeme hlásat lásku k bližním, a zůstávat přitom rozděleni? Moje babička, která mě velmi ovlivnila, viděla smíření mezi křesťany v kontextu celého lidstva: smířením v rámci církve – tohoto jedinečného společenství – mohou být obohaceni všichni. Pokud vybudujeme nějaké společenství, důvěra bude narůstat. Smíření křesťanů může být kvasem pokoje pro všechny, věřící i nevěřící.

Bůh z nás nechce mít oběti starých nebo nových svárů mezi křesťany. Dlouhá staletí jsme uchovávali vzpomínku na vzájemné rozdělení. Vzpomínka na události, které rozdělily křesťany, však zanechává otevřenou ránu a tato rána potřebuje uzdravení.

Již dnes jsou místa, kde křesťané žijí velice pokorně a prostě ve vzájemném smíření.
 
Chtěli by svým životem zpřítomnit Krista pro mnoho dalších. Uvědomují si, že církev zde není jen sama pro sebe, ale má se stát kvasem pokoje pro svět.
 
Jedním z nejkrásnějších názvů pro církev je „společenství“ – nemůže v něm být vzájemná tvrdost, nýbrž jen upřímnost, laskavost, soucit…

Když jsem byl mladý, překvapovalo mě, kolik energie vynakládají křesťané, jejichž životy jsou přece zakořeněny v Bohu lásky, na ospravedlnění vzájemného rozdělení.

A tak jsem si řekl, že je důležité dát dohromady malé společenství mužů, kteří by byli ochotni zcela obětovat svůj život. Společenství, které by neustále usilovalo o smíření a vzájemné porozumění, jehož podstatou by byla dobrota srdce a prostota. Neustále společně den za dnem naplňovat tuto konkrétní cestu ke smíření a tím zviditelňovat toto malé „podobenství o společenství“. Dát smíření konkrétní podobu v běžném životě. A to hned, bezodkladně.

 

Z knihy:

Vyvolit si lásku

Bratr Roger z Taizé
Info a běžná cena: brožovaná, 144 s., 199 Kč
Téma: spiritualita
Edice: Osudy
Vydáno: 2014
Objednací číslo: 101955
Druh zboží: kniha
NovinkaKoupit

Anotace knihy
Dne 16. srpna 2005 vstoupil bratr Roger do věčného života. Komunita v Taizé vydala tuto knihu na důkaz vděčnosti za dar života svého zakladatele. Publikace naznačuje hlavní záměry bratra Rogera a jejich konkrétní uskutečňování od počátků existence komunity. Vedle textů z jeho knih a dopisů obsahuje také úryvky z delšího nepublikovaného rozhovoru, natočeného v roce 1992. Každý text je doprovázen svědectvími vybranými z tisíců kondolencí zaslaných do Taizé po jeho smrti. Je zde uveřejněno také několik úryvků z nedokončené knihy bratra Rogera, na níž pracoval v posledních týdnech svého života – měla se jmenovat právě Vyvolit si lásku (Choisir d’aimer). Zmíněny jsou i návštěvy bratří z Taizé v totalitní východní Evropě včetně tehdejšího Československa. 
Úvodní slovo napsal bratr Alois, současný představený komunity.
 

Nabídka podobných titulů:
- tituly od tohoto autora: Roger z Taizé   
- tituly z této edice: Osudy
- Tituly k tomuto tématu: spiritualita

 

 

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému