Totalitám navzdory - Vojtěch Vlček

6.9.2011

Totalitám navzdory - Vojtěch VlčekHrdinské osobnosti našeho protinacistického a protikomunistického odboje by rozhodně neměly upadnout v zapomnění. V deseti rozhovorech známého autora se čtenářům představí jak lidé mediálně známí, vyznamenaní nejvyššími státními poctami, tak i hrdinové veřejnosti spíše skrytí. Ne náhodou se stali režimu nepohodlnými. Do konfliktu s totalitní mocí je přivedla jejich neochota sklonit hlavu a mlčet tváří v tvář nespravedlivému zotročování lidí, ale i radikální odmítání kolaborace a odvaha postavit se bezpráví i se zbraní v ruce.

Někteří z nich působili v domácím odboji už za války, jiní bojovali v československých jednotkách na Západě. V době komunistické totality byli i přes své válečné zásluhy degradováni a odsouzeni k vysokým trestům odnětí svobody. Na jejich životních příbězích vyniká zrůdnost, krutost, ale i nápadná podobnost obou totalit minulého století.

Výpovědi dotazovaných jsou zasazeny do historického kontextu a jsou konfrontovány s archivními dokumenty. Text doplňují desítky dobových fotografií. Jakkoli se však dočteme zajímavá fakta ze zákulisí konkrétních odbojových akcí, hlavním smyslem rozhovorů je představit životní motivaci těchto vzácných lidí, důvody, pro něž se rozhodli riskovat své životy na obranu vlasti a lidské svobody.

Mgr. Vojtěch Vlček se narodil se 6. května.1976 v Ostravě. Studoval na Filozofické fakultě Ostravské univerzity a od roku 1999 učí na gymnáziu v Ostravě –Hrabůvce. Dlouhodobě spolupracuje s ČKA v Praze na výzkumu perzekuce řeholí a diecézních kněží v období komunistické totality. Je autorem knih Perzekuce mužských řádů a kongregací komunistickým režimem 1948–1964 ( MCM, 2004), spoluautorem a editorem knihy Ženské řehole za komunismu 1948–1989 (MCM, 2005) a úspěšné knihy rozhovorů Kříž jsem hlásal, kříž jsem snášel (KNA, 2006).


kniha: Totalitám navzdory
autor: Vojtěch Vlček
vydalo: Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-101447-

Sekce: tituly KNA   |   Tisk   |   Poslat článek známému