Poslední na popravišti a jiné novely

17.10.2010

Poslední na popravišti a jiné novelyNová kniha v edici Beletrie. Kniha novel a povídek jedné z nejznámnějších katolických spisovatelek 20. století. Gertruda von Le Fort (1876-1971) po dlouhých kontaktech s katolicismem konvertovala k němu protestantsky vychovaná a vždy svrchovaně křesťansky cítící i jednající spisovatelka před svým 50. rokem. Byla vyznamenána mnoha předními literárními oceněními a navržená i na Nobelovu cenu Setkala se i s Editou Steinovou a přijala od ní pojetí ženy jako strážkyně života. Vedle četných novel, esejů, přednášek, studií a románů se věnovala především žánru legendy, na vysoké úrovni a s velkou účinností.

Poslední na popravišti
Známá novela vypravuje o mučednické smrti šestnácti karmelitek z Compiègne, které byly za dnů francouzské revoluce popraveny gilotinou. Stěžejním tématem je zde problém lidského strachu. Mučednictví karmelitánek není projevem jejich hrdinství, nýbrž Boží síly, která tyto ženy přivedla k odvaze vydat Boží lásce svědectví mučednickou smrtí.

Pilátova žena
Hlavními postavami strhujícího díla o lásce, vině, odpuštění a smyslu oběti jsou manželka Pontia Piláta, který nechal ukřižovat Ježíše, a její otrokyně Praxedis. Pilátova žena Claudia má prorocký sen o Ježíši, který změní její život. Nakonec pro Krista položí svůj život v aréně spolu s ostatními pronásledovanými křesťany.

Věž stálosti
Povídka vypráví o věži v jihofrancouzském přímořském Aigues-Mortes, kde byly v době vlády krále Ludvíka XIV. vězněny protestantky. Autorka zachycuje příběh mladého prince Beauvaua, jemuž setkání s uvězněnými ženami a jejich hlubokou vírou zcela změnilo život.

Dcera Jeftova
Tématem je vztah křesťanství a židovství. Příběh se odehrává v městě Santa Rosita v době, kdy král Ferdinand Aragonský a královna Isabela Katolická vyhlásili zákon, podle něhož židovští obyvatelé španělského království musí buď přijmout křest, nebo opustit zemi.

Gertrud von Le Fort (1876–1971) patřila k nejznámějším katolickým spisovatelkám 20. století. Psala povídky, novely, romány, poezii a eseje; jejich hlavními hrdinkami jsou zpravidla ženy. Byla vyznamenána Velkým křížem s hvězdou za zásluhy o německou literaturu a dalšími literárními oceněními.

 

kniha: Poslední na popravišti a jiné novely
autor: Gertrud von Le Fort
vydalo: Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-101506-

Sekce: tituly KNA   |   Tisk   |   Poslat článek známému