Nocí duše ke svobodě - novinka KNA

6.4.2011

Nocí duše ke svobodě - novinka KNADonedávna byla temná noc pro lidi mimo klášterní zdi prakticky neznámým pojmem. A ti, kteří věděli, oč jde, se většinou domnívali, že se jedná o vrcholné období mystické cesty, určené pouze pro elitu – pro ty největší světce. V dnešní době je temná noc duše mezi lidmi zabývajícími se spiritualitou nesmírně populární a označují se jí jakékoliv životní trable – od skutečných tragédií až po malicherné problémy.

Knihu Nocí duše ke svobodě jsem se rozhodl napsat zčásti proto, že dle mého přesvědčení je jak starší, tak moderní pojetí temné noci chybné. Temná noc není vyhrazena pouze světcům, může zasáhnout každého a já věřím, že se skutečně v životě každého člověka nějak projeví. Ale na druhou stranu jde o něco mnohem důležitějšího, než je pouhé životní neštěstí nebo nepřízeň osudu. Je to hluboká proměna, která člověka přiblíží k nepopsatelné svobodě a radosti.

Gerald G. May, jeden z významných duchovních učitelů a spisovatelů naší doby se pokouší přiblížit dnešním čtenářům, co znamená a jaké ovoce přináší noc duše, proč je tato duchovní krize tak významná pro další duchovní růst člověka. Autor čerpá převážně z Bible a z učení Terezie z Avily a Jana od Kříže, ale též ze zkušeností a znalostí duševních procesů, s nimiž se setkal při své praxi psychiatra i duchovního vůdce. Jde o úspěšný pokus přiblížit význam temné noci duše dnešnímu člověku a ukázat mu, že nejde o výlučnou zkušenost duchovní elity, že zkušenost noci duše a její plody v životě okoušejí mnozí z nás, aniž by si svůj stav uměli pojmenovat. Ačkoli autor je původně psychiatr, duchovní skutečnosti zbytečně nepsychologizuje a jeho knihy oceňují přední znalci křesťanské spirituality.

Gerald G. May, M.D. (1940-2005), vystudoval medicínu a pracoval 25 let jako psychiatr, o křesťanskou spiritualitu se zajímal jen soukromě. Poté začal pracovat na plný úvazek v Institutu duchovní formace Shalem, sídlem v Marylandu (USA), kde nyní vyučuje kontemplativní teologii a psychologii. Napsal řadu knih a článků, v nichž propojuje poznatky spirituální teologie a psychologie, např. bestsellery Addiction and Grace, The Awakened Heart atp.

 

kniha: Nocí duše ke svobodě
autor: Gerald G. May
vydalo: Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-101556-

Sekce: tituly KNA   |   Tisk   |   Poslat článek známému