Moudrost otce Browna - G.K. Chesterton

25.8.2011

Moudrost otce Browna - G.K. ChestertonG. K. Chesterton obohatil detektivní žánr o charakteristickou postavu nenápadného kněze v roli detektiva. Otec Brown je nadán nejen zemitou vírou v Boha, ale i zdravým selským rozumem, a především znalostí všech zákoutí lidských srdcí. Všechny tyto vlastnosti mu umožňují elegantně řešit nejrůznější zločiny a objasňovat zdánlivě tajuplné události.

Sám autor považoval svoje detektivky za důležitou část vlastní tvorby. Na pozadí napínavého děje a dialogů otce Browna se zúčastněnými se mnohdy odvíjí i filosofický podtext, především polemika s některými chatrnými aspekty myšlení moderní doby.

Kniha Moudrost otce Browna (The Wisdom of Father Brown) vyšla v Anglii poprvé v roce 1914 a byla druhou sbírkou detektivních povídek. Nyní vychází česky v novém překladu Zory Freiové. Navazuje na první sbírku Chestertonových detektivních příběhů, publikovanou nedávno pod názvem Nevinnost otce Browna (Karmelitánské nakladatelství 2010).

Gilbert Keith Chesterton (1874-1936) se živil jako novinář a spisovatel. Byl jedním z nejplodnějších anglických autorů první poloviny 20. století. Napsal více než sto knih, z nichž mnohé vyšly opakovaně v češtině, například Ortodoxie, Napoleon z Notting Hillu, Anarchista Čtvrtek, Ohromné maličkosti a další. Velice populárními se staly jeho detektivní povídky se svéráznou postavičkou otce Browna, které vyšly postupně v pěti sbírkách.


kniha: Moudrost otce Browna
autor: Gilbert Keith Chesterton
vydalo: Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-101604-

Sekce: tituly KNA   |   Tisk   |   Poslat článek známému