Jean Vanier - voják, filozof, konvertita a ochránce slabých - obdržel Tempeltonovu cenu

20.3.2015

Jean Vanier (* 10. 10. 1928 Švýcarsko) zakladatel komunit L'Arche (česky Archa), kde žijí ve společném domově lidé s mentálním postižením spolu s asistenty. Zároveň založil hnutí Víra a Světlo. Původem voják - námořník v anglickém a kanadském námořnictvu.

Během svého duchovního hledání udělal doktorát z filosofie na Katolickém Institutu v Paříži. Následně pak filozofii vyučoval.
 
Roku 1964 se s knězem Thomasem Philipem začal věnovat postiženým. Tak vzniklo hnutí Archa, které nadále rozrůstalo a dnes působí ve 35 zemích světa. Jean Vanier říká, že "všichni jsme handicapovaní před Bohem" a vytváří tak odrazový můstek pro vztah mezi lidmi s viditelnám handipapem a mezi "normálními" lidmi, z nichž si každý nese(me) nějaké handicapy, které zjevné na první pohled nejsou. "V  první řadě je každý z nás ldskou bytostí se srdcem schopným lásky".
 
Nyní byl za své dílo oceněn Templetonovou cenou, tedy jakousi "Nobelovou cenou" na duchovním poli. Nominace byla  oznámena v Londýně 11. března 2015, k slavnostnímu předání ceny dojde 18. května 2015.
 
 
 
Dostupná literatura:
 

Rodí se nová naděje

Čím je a má být komunita
Jean Vanier
Druh zboží: kniha
Původce zboží: Zvon
Cena: 149,- Kč   více informací >>
Koupit

Jako muže a ženu je stvořil

Jean Vanier
Druh zboží: kniha
Původce zboží: Karmelitánské nakladatelství
Cena: 229,- Kč   více informací >>
Koupit

 

Sekce: tituly KNA   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Projekty KNA: Jsme na facebooku: