Babičky a andělé - Eduard Martin

18.5.2011

Babičky a andělé - Eduard MartinEduard Martin jako „sběratel a archivář“ postřehů ze života zachycuje radostné i smutné příběhy svých bližních do krátkých vyprávění, která předal svým čtenářům už v pěti knížkách (Andělské vteřiny, Kniha radosti, Andělé nás neopouštějí, Andělské dopisy a Schody do ráje).

Život přijímá jako možnost mít rád, usmívat se, potěšit, podělit se o svá pozorování, své zkušenosti a o jejich poselství. Jeho příběhy, jež tvoří jakási jádra povídek, v sobě nesou přesah, metaforu a nabízejí archetypické poznání, které se nevztahuje pouze ke konkrétnímu vyprávění, ale mělo by se dotýkat i životní situace toho, kdo onen příběh čte. Za zachycených životních postřehů prosvítá naděje, tak potřebná pro život každého z nás.

Knížka Babičky a andělé je nenásilnou meditací ve formě „encyklopedie dětských otázek“ a odpovědí babičky. Čtenáři v ní najdou odpovědi na ožehavé otázky, jaké děti mohou klást.
Kouzelná svěžest dětských pohledů a otázek je schopná pojmenovávat svět nezvykle, někdy překvapivým způsobem, a tím vést dospělé k novému pohledu na svět.

Eduard Martin (pseudonym PhDr. Martina Petišky, syna spisovatele Eduarda Petišky) napsal mnoho knih rozličných žánrů. V jeho tvorbě nalezneme verše (Můj Faust, Nespálené deníky, Srdečné pozdravy z Titaniku, Česká kniha mrtvých, Brandýský poutník, O cestách ke světlu …), povídky (Manželka z Venuše, Vybraná tajemství profesora Kesslera, Přízraky doktora Frankensteina, Sherlock Holmes na cestách ...), divadelní hry (Královské vteřiny, Jeden mladý muž z Jerusalema, Já, Charlotta, císařovna mexická …), eseje (Heraldické eseje …), meditace (Slova do ticha), romány (Prorok, Déšť). V Karmelitánském nakladatelství vydal úspěšnou „andělskou pentalogii“. Je držitelem mnoha ocenění, mimo jiné cen AIEP, Havran za nejlepší detektivní povídku roku, několika cen společnosti Agathy Christie a společnosti Sherlocka Holmese, ceny Tomáše Bati, medaile Franze Kafky, světové ceny Paul Harris Fellow, z rukou Otty Habsburského přijal medaili Marie Terezie. Eduard Martin přednášel na Karlově universitě, působil jako galerista, od roku 1990 vede nakladatelství Martin, které vydává knihy v mnoha jazycích, česky na příklad zpracování příběhů Starého zákona od jeho otce nebo řadu Almanachů českých šlechtických rodů.

 

kniha: Babičky a andělé
autor: Eduard Martin
vydalo: Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-101633-

Sekce: tituly KNA   |   Tisk   |   Poslat článek známému