Jako laň prahne po vodách bystřin, tak prahne duše má po tobě, Bože
15.9.2019
Jeden cestovatel popisoval svůj zážitek z vyprahlé centrální Sýrie, kdy bylo možné přijít velice blízko k pijícím laním: byly tak zaujaté vodou, že si ho nevšímaly. Říká se, že když žíznivý jelen ucítí vodu, rozběhne se k ní šílenou rychlostí, a nic ho nezastaví. Obvyklá rychlost jelena, když se rozeběhne, je asi 40 kilometrů za hodinu, zatímco když běží za vodou, ale dokáže zrychlit až na sedmdesát kilometrů v hodině. To vyjadřuje také biblický žalm, v němž kde se zpívá: „Jako laň prahne po vodách bystřin, tak prahne duše má po tobě, Bože“ (Žl 42,1).
Podobně jako žíznivou zvěř nic nezastaví před úprkem k vodě, tak člověka toužícího po Bohu nic nezastaví v tom, aby spěchal ke křtu. Proto se tento žalm zpíval při procesích katechumenů. Jeleni bývali vyobrazeni na portálech domů určených pro křest, tzv. baptisterií. V Římě v takovém domě jako chrliče křestní vody sloužily právě sochy laní.
Ježíš byl pokřtěn v Jordánu, a proto také zřejmě první křesťané křtili v řekách. Staré legendy vyprávějí o svatém Petrovi, jak křtil v římské Tibeře, a o svatém Viktorovi, že křtil v moři.
Již ve druhém století začala být voda ke křtu také žehnána. Voda ke křtu se dnes žehná při každých křtinách, jen v době velikonoční se křtí tou vodou, která byla požehnána o Veliké noci. Až budete opět na velikonoční vigilii, všimněte si, že při žehnání křestní vody kněz v jednu chvíli vezme paškál, obrovskou a zdobenou velikonoční svíci, od níž si na začátku všichni rozsvěceli svíčky a která představuje vzkříšeného Ježíše, a tuto svíci třikrát ponoří do vody. Je to krásný symbol toho, že vodu ke křtu žehná sám Ježíš, že do ní sestupuje jeho moc. Jako byla posvěcena řeka Jordán, když byl do ní Ježíš ponořen svým bratrancem Janem, tak je každá voda ke křtu posvěcena samotným Ježíšem. Náš Pán z živlu, který udržuje pozemský život, dělá nástroj, který nám dává život věčný.
Z knížky
Základem knížky je devět promluv papeže Františka věnovaných křtu a biřmování. Kněz Radek k nim připojuje svoji úvahu, inspirativní slovo církevních otců, otázky k zamyšlení a osobní modlitbu.
Knížka poslouží všem, kteří byli pokřtěni jako malé děti, těm, kdo se po křtu v dospělosti chtějí ohlédnout za důležitou událostí svého života, i čerstvě biřmovaným, aby se milost, kterou přijali, nevytratila ve víru každodenního života. Užitečná je i pro všechny, kdo se před Velikonocemi připravují na obnovu křestních závazků. Kapitolky lze číst soukromě i při setkávání malého společenství.
Sekce: kalendárium | Tisk | Poslat článek známému
aktuality
9.12.2019
24 vánočních příběhů
24 vánočních příběhů
Klasické vánoční a adventní příběhy s poetickými obrázky. Biblické o Ježíškovi, Marii a Josefovi, pastýřích, Herodovi i mudrcích...
6.12.2019
Domov bývá zpravidla chápán jako místo bezpečí
Domácí násilí
Libor Botek, Lucie Paprsteinová, Jiřina Navrátilová
Domov bývá zpravidla chápán jako místo bezpečí a porozumění, kde jsme milováni a přijímáni takoví, jací jsme. Avšak...
29.11.2019
Roráty - kapesní zpěvník
Roráty (2.vyd)
Kapesní zpěvník adventních staročeských rorátů obsahuje 23 chorálů a 21 písní.
27.11.2019
Adventní příběh známého norského spisovatele
Kouzelný kalendář (3. vydání)
Jostein Gaarder
Adventní příběh známého norského spisovatele ocení čtenáři od 9 do 90 let.
25.11.2019
Co znamená advent?
Od adventu do adventu
Martina Špinková, Jan Kotas
Jaro, léto podzim, zima - střídají se rok co rok. Jak prožíváme různá období roku? Prožíváme je všichni stejně? Jak je prožívají křesťané? Co je to liturgický rok, kdy začíná a kdy končí?
Co znamená advent? Jak dlouho trvá postní doba a jaký má smysl? Proč jsou Velikonoce každý rok jindy?
23.11.2019
Fatima - poutavě
Fatima - tajemství tří pasáčků
Bruno Ferrero
Stručná historie jednoho z nejznámějších mariánských zjevení. Poutavý text doprovázejí desítky fotografií.
20.11.2019
Stolní kalendář 2020
Kalendář 2020 - Moudré maličkosti
Tradiční stolní kalendář KNA s občanským i církevním kalendáriem.
10.11.2019
Svatá Anežka - pro děti
Svatá Anežka
Oldřich Selucký
Okouzlující příběh svaté Anežky České, té nejchudší, ale také nejpodivuhodnější české princezny. První čtení o Svaté Anežce pro školáky a předškoláky, jejich rodiče a prarodiče, napsal a namaloval Oldřich Selucký.