Zapomeňte na struktury. To, co potřebujeme, je dialog…

15.12.2012

Když se podíváme na statistiky, zjistíme, že praktikujících křesťanů v Evropě notně ubývá. Copak už se dnes vůbec nikdo neptá, co mohou církve nabídnout?

 

V čem to vězí? Myslím, že na to neexistuje paušální odpověď, protože v každé zemi je to trochu jiné. Například ve Francii a ve Spojených státech se toho dnes děje mnoho zdola, ze základny. Ve Španělsku měl rostoucí odstup od církve zase jiné důvody, protože církev se až příliš stavěla na Francovu stranu, tedy na stranu nesvobody. Proces odcizení v Německu jsem mohl pozorovat už od šedesátých let. Myslím, že je to i tím, že se lidé u nás dívají na církev až příliš jako na instituci. V Itálii má církev jiné struktury a nejeví se jako pevná instituce. Lidé si zřejmě uvědomují, že potřebují-li útěchu a naději, pak v církvi najdou vždycky někoho, faráře nebo jiného člověka, se kterým si mohou popovídat a který jim nabídne pomoc.

V klášterech zažíváme nový příliv lidí, především mladých, při pořádání různých akcí nebo při určitých bohoslužbách. Souvisí to s okolností, že tvoříme malý a přehledný okruh. Lidé už nejsou jen anonymními jednotkami v obrovské organizaci. V tomto smyslu musíme v církvi sebrat odvahu a svobodu vydávat se novými cestami. Jistý diecézní biskup mi před nedávnem řekl: „Ano, potřebujeme více pastorace a jsme na cestě k vytváření nových struktur.“ Odpověděl jsem mu: „Zapomeňte na struktury, z těch nikdy nevzešel žádný život. To, co potřebujeme, je dialog člověka s člověkem, zcela prostý rozhovor.“ A poté jsme se spolu nějaký čas bavili. Nakonec mi řekl: „Podle vás to opravdu vypadá všechno velice prosté.“ A na to já: „Nemám čas ani peníze na to, být složitý.“ Myslím, že právě v tom spočívá i budoucí šance pro církev. Už nám nezbývá mnoho času. Peněz je také méně a méně.
 
Náboženství bude vždycky věcí dobrovolnosti a svobody. Lidová zbožnost se mění v individuální náboženství. Už neplatí, že „se“ věří, nýbrž „já věřím“. Právě tady se otvírá veliká šance pro obnovu církve.

Kniha: Miluji svobodu
Autor: Wolf Notker 
Karmelitánské nakladatelství
-
101713-
Podobné tituly
Další tituly k tématu: spiritualita

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články