Proč církev v různých obdobích roku používá různé barvy?

14.11.2020

Na počátku církevního roku stojí advent. Každému roku je přiřazena jiná série úryvků z Bible, které se předčítají při bohoslužbě. Po adventu následují Vánoce, dále liturgické mezidobí, postní doba, Velikonoce a pak po zbytek církevního roku znovu mezidobí. Každé období má svou vlastní barvu, kterou nacházíme na látkách použitých v kostele i na oděvu, který má na sobě kněz.

Fialová má několik významů, mezi nimi utrpení a pokání, ale i královskou vznešenost. Používá se v adventu a v postní době, tedy v obdobích přípravy. Královská vznešenost látky odkazuje ke Kristu, který je náš duchovní vládce.

Bílá představuje čistotu a svatost a nosí se o důležitých svátcích – Vánocích a Velikonocích. Používá se také při křtu.

Zelená se užívá v liturgickém mezidobí, kdy neslavíme žádné mimořádné svátky ani období. Je to barva živé vegetace a představuje život a růst.

Červená se používá při zvláštních příležitostech, jako jsou Letnice a svátky svatých, kteří byli mučedníky. Červená o Letnicích připomíná ohnivé jazyky, které se ukázaly nad učedníky, když na ně sestoupil Duch Svatý. Je to také barva krve, kterou prolili svatí mučedníci.

Barva roucha, které má kněz na sobě, není žádný módní výstřelek. Barvy mají svůj jazyk a význam, a když ho budeme znát, pomůže nám to hlouběji pochopit smysl mše svaté.

K zapamatování, přemýšlení a diskusi

* Dvakrát do roka se nosí také růžová: o třetí neděli adventní a o čtvrté neděli postní. Tato barva symbolizuje radost. Na adventním věnci můžeme o třetí neděli adventní zapálit růžovou svíčku.

* Při mších o Vánocích a Velikonocích se někdy používá i zlatá, aby se zdůraznila mimořádná povaha těchto slavností.

Z knížky:

Znamení a symboly katolické víry

 

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému