Nevyžádané rady novopečeným rodičům

6.5.2023

Než se naše děťátko narodilo, přečetli jsme spoustu knížek a dali si spoustu předsevzetí. Nechtěli jsme patřit mezi nepřipravené rodiče, kteří se při sebemenších potížích musejí ptát na radu každého, kdo je zrovna po ruce. Chtěli jsme to dokázat sami. Ale když se děťátko narodilo, začaly na nás pršet nevyžádané rady, doporučení, postřehy, pobídky a dokonce i varování. Všichni nám chtěli povědět, co dělat a co naopak nedělat, aby naše dítě prospívalo.

/ „Když ho tak dlouho nosíš v náručí, jenom ho rozmazluješ.“

 

/ „Určitě máš dost mléka?“

/ „Nedávej mu dudlík, zničí mu to zuby.“

/ „Snad s vámi nespí v posteli?“

 

Jak se těmto nevyžádaným radám bránit a nebýt agresivní? A hlavně, jak poznat, komu na nás doopravdy záleží a komu jen dělá dobře, že nás může kritizovat?

Rozeznat, kdo je kdo, čí slova brát vážně a komu vůbec nevěnovat pozornost, je jen a jen na vás. Otevřeně spolu o tom mluvte, říkejte si, co vás zraňuje, co ve vás vyvolává pocity méněcennosti, utěšujte se navzájem, chraňte jeden druhého a nikomu nedovolte, aby se vmísil mezi vás.

Potřebám vašeho dítěte – jestli ho kojit, nebo mu dávat láhev, jestli má spát ve vaší posteli, nebo v dětské postýlce, jestli mu dávat dudlík, nebo ne – nikdo nerozumí lépe než vy. Důvěřujte sobě i dítěti a všechno bude v pořádku.

Když se děťátko narodilo, začaly na nás pršet nevyžádané rady, doporučení, ppstřehy, pobídky a dokonce i varování.

Důvěřujte sobě i dítěti a všechno bude v pořádku.

 

Z knížky:

image:Image náhled produktu My a děti

 

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému