Letecká show tažných ptáků

19.11.2014

Při sledování hejna tažných ptáků přemísťujícího se z hnízdiště na zimoviště nejednou údivem ztratím řeč. Napřed letí jedinci namačkaní na sebe v klubku. Tento semknutý útvar se později rozvine a roztáhne do protáhlého obrazce, který se vlní a nápadně mi připomíná velkého letícího hada.

Chvíli jedinci v hejnu ukazují nahnědlá záda, potom se otočí a celý letový útvar zasvítí nádhernou bělobou spodních částí těl opeřenců.

Obdivuji fascinující letovou formaci těchto Božích tvorů a úchvatnou koordinaci pohybu jedinců, kteří do sebe nikdy nenarazí. Připadá mi to, jako kdyby tažní ptáci předváděli premiéru bezchybné finální podoby uměleckého programu, zvaného letecká show, kterou museli společně celé dny někde tvrdě pod vedením mimořádně zkušeného trenéra nesčíslněkrát nacvičovat, aby mohli bez trémy a sebemenšího zaváhání triumfálně vystoupit se svým fascinujícím estrádním představením před početným a vzácným diváckým publikem.

S maximálním řádem a vysoce sladěnými pohyby se celá letová jednotka každoročně přemísťuje mezi hnízdištěm a zimovištěm, která jsou od sebe vzdálená často tisíce kilometrů. Vzájemná koordinace jedinců v hejnu je přímo zázračná a vskutku hodná našeho obdivu.

Přírodovědce už odnepaměti udivovala nejen schopnost dokonalé orientace opeřenců při stěhování se z hnízdišť na zimoviště na podzim a při návratu zpět na jaře, ale i variabilní geometrické formace, ve kterých tažní ptáci přelétají mezi domovem a destinacemi dovolené. Během jarních a podzimních leteckých dnů předvádí migrující opeřenci na nebeském jevišti úžasná divadelní představení. Na obloze v těchto ročních obdobích dnem i nocí defilují nejrozmanitější obrazce. Velkolepá nebeská show v podání tažných ptáků patří k nejúžasnějším přírodním úkazům, jaké nám Stvořitel umožňuje zhlédnout z pozemského hlediště zeměkoule.

Z knihy:

Boží stopy v přírodě

Miroslav Saniga
Info a běžná cena: brožovaná, 104 s., 109 Kč
Edice: Na minutu s
Vydáno: 2014
Objednací číslo: 101890
Druh zboží: kniha
NovinkaKoupit

 

Anotace knihy
„Příroda je krásná v každém okamžiku a za každého počasí. Kouzelnou atmosféru v jejích zákoutích vytvářejí šedavé závoje mlhy rozvěšené v korunách stromů, bělostné roucho čerstvě napadaného sněhu, dešťové kapky na listech stromů svítící odrazem slunce jak lampiónky anebo první jarní kvítky, prodírající se s ohromující silou sněhovou peřinou na světlo. Pro mě je příroda neodolatelná kráska v jakémkoli počasí a vždy v ní mám co obdivovat.“
(autor)
Miroslav Saniga (* 1964) je na Slovensku oblíbený popularizátor divů přírody. Žije v horské osadě Liptovské Revúce. Vystudoval VŠ lesnickou ve Zvolenu, působil v Národním parku Malá Fatra a od roku 1993 pracuje pro Ústav ekologie lesa Slovenské akademie věd. Externě přednáší na Katedře životního prostředí na univerzitě v Banské Bystrici. Zabývá se především ornitologií, o přírodě hojně píše, fotografuje ji i kreslí. O své zážitky s ptáky, lesními včelami i medvědy se s nadšením sdílí s dětmi ve školách či na exkurzích do hor, ale též v televizi nebo s posluchači Rádia Lumen, kde má pravidelný pořad.
 
Nabídka podobných titulů:
- tituly od tohoto autora: Saniga Miroslav  
- tituly z této edice: Na minutu s

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému