Každý se potřebujeme vypovídat... (Jaro Křivohlavý)

29.12.2014

Každý z nás potřebuje někoho, kdo by ho vyslechl,
komu by se mohl vypovídat.
Někoho, kdo by mu pomohl ujasnit si
to podstatné ve svém životě.

Nahlédneme-li do příruček,  které radí rodinám, co dělat, aby to v rodině klapalo, nacházíme obvykle hned v první kapitole rady týkající se "sociální komunikace".
 
Slovo komunikace je v češtině zdomácnělé. Znamená nejen silnice, ale i cestu od člověka k člověku. Přesně – „spojování“. Jdeme-li hlouběji a hledáme-li, co toto slovo znamenalo v latině, odkud pochází, zjišťujeme, že tam znamenalo „communem rederre – učiniti něco známým více lidem“. Česky: „dát k dobru druhým lidem informaci, kterou jsem se dozvěděl“. A nejen to. Znamenalo to i „multum dare“ – dáti toho mnoho, ne tedy pouze „jen tak něco“. O to v komunikaci jde. 
 
A proč "sociální komunikace"? Protože se děje mezi lidmi – na rozdíl od té komunikace, která probíhá např. v počítači. A vyšší formou komunikace je pak sociální interakce – nejen mluvení a usmívání, ale to, jak se chováme, jak řešíme své problémy, jak jednáme – zvláště v těžkých situacích. To, o čem mluví naše činy.
 
Sociální komunikace je důležitá. Vztahy, které existují mezi členy rodiny, jsou do značné míry formovány tím, jak spolu v rodině komunikujeme (co a jak si sdělujeme).
 
Dialog patří mezi to nejvzácnější, s čím se v sociální komunikaci můžeme setkat. Je to bytostný rozhovor, kdy si dva lidé ujasňují to podstatné ze své jak osobní, tak i vztahové existence – komu a čemu důvěřovat a čemu tak moc věřit, na co je a na co není možno se spolehnout, co je správné a co ne, jak se rozhodnout nejen na malých, ale i velkých křižovatkách životní cesty aj. Přitom ani jeden z účastníků není majitelem pravdy. Všichni ji hledají ve velké nejistotě vzájemnou pomocí.
 
Jestli něco v životě bytostně potřebujeme, potom je to člověk, s nímž bychom mohli (občas) vést dialog.
 
 
Zpracováno podle knihy:

O šťastné rodině

Jaro Křivohlavý
Info a běžná cena: brož. 96 s., 99 Kč
Téma: psychologie
Edice: Autor-téma
Vydáno: 2014
Objednací číslo: 101873
Druh zboží: kniha
NovinkaKoupit

Anotace knihy
Kdo se chce naučit řídit auto, musí vše potřebné zvládnout nejen teoreticky, ale i prakticky, aby v případě potřeby toho automaticky využil. Stejně tak je důležité se připravit na rodinný život a zvládání složitosti jeho vztahů a problémů. Že to nejde? Copak jsme se nikdy nedívali, jak lidé řeší své rodinné problémy? Copak si sami nezkoušíme, zda by se ta či ona situace nedala řešit jinak a lépe? 
Výzva „zkuste to a nechte si poradit“ není ani v 21. století něčím zastaralým.
 
Nabídka podobných titulů:
- tituly od tohoto autora: Křivohlavý Jaro  
- tituly z této edice: Autor-téma
- Tituly k tomuto tématu: psychologie

 

 

ZEMŘEL JARO KŘIVOHLAVÝ - SKVĚLÝ PSYCHOLOG, AUTOR MNOHA KNIH A PUBLIKACÍ...

29.12.2014

Se zármutkem a s vděčností za život zaměřený na lásku k Bohu a bližním oznamujeme, že dne 27. 12. 2014 ve věku nedožitých 90 let zemřel námi milovaný Prof. PhDr. Jaro Křivohlavý, CSc.

 

Jako psycholog i jako přítel byl pro mnohé pomocí, pro jiné radostí, pro další oporou.
 
Neboj se, já jsem tě vykoupil, 
povolal jsem tě tvým jménem, jsi můj. 
Půjdeš-li přes vody, já budu s tebou, 
půjdeš-li přes řeky, nestrhne tě proud, 
půjdeš-li ohněm, nespálíš se, plamen tě nepopálí. 
Neboť já Hospodin jsem tvůj Bůh. 
Neboj se, já budu s tebou.
Bible, Izaiáš 43, 1-5
 
(text z parte Jaro Křivohlavého)
 
 

 

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému