Den inspirace

5.9.2011

Den inspiraceV září 1946 byla Matka Tereza, tehdy šestatřicetiletá, poslána na každoroční duchovní obnovu a nezbytný odpočinek do loretánského konventu v Dárdžilingu, městě schouleném v předhůří Himalájí asi čtyři sta mil severně od Kalkaty. Během cesty vlakem, v úterý 10. září 1946, se jí dostalo rozhodujícího mystického setkání s Kristem.

I když trvala na tom, že detaily si ponechá pro sebe, později prozradila toto:

Bylo to povolání v mém povolání. Bylo to druhé volání. Bylo to volání, abych se vzdala i Loreta, kde jsem byla šťastná, a abych vyšla do ulic sloužit nejchudším z chudých. Bylo to v tom vlaku, slyšela jsem volání, abych se všeho vzdala a šla za Ním do slumů – sloužit Mu v těch nejchudších z chudých... Věděla jsem, že to je Jeho vůle a že Ho musím následovat. Nebylo nejmenší pochybnosti, že to bude Jeho dílo.“

Matka Tereza tento den, později slavený jako „Den inspirace“, považovala za skutečný počátek Misionářek lásky. Do „vstupní kartotéky“, v níž se uchovávají osobní data těch, kdo do kongregace vstupují, pod své jméno poznamenala: „Vstup do řádu – 10. září 1946.“ Jak sestrám ke konci svého života řekla:

Misionářky lásky [MC, angl. Missionaries of Charity; zkratka, s níž se velmi často setkáváme v dalším textu, poznámka české redakce] mají svůj počátek v mocné milosti Božského světla a lásky, které se Matce dostalo při cestě vlakem do Dárdžilingu 10. září 1946, v hlubinách Boží nekonečné touhy milovat a být milován.

Dále vysvětlila:

Bylo to tohoto dne v roce 1946 ve vlaku do Dárdžilingu, kdy mi Bůh dal ono „povolání v povolání“, abych tišila Ježíšovu žízeň tím, že Mu budu sloužit v nejchudších z chudých.

 

kniha: Pojď, buď Mým světlem!
autor:
vydalo: Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-101339-

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články