Co s hypotékou v období války?!

9.2.2019

Už nějakou dobu vnímáme v katolické farnosti sv. Františka v Aleppu náznaky nového a strašného problému (vedle nekonečné řady těch dosavadních). Některé banky, které mají po pěti letech války potíže, začaly procházet seznamy dlužníků. Je to dlouhý seznam rodin, které si vzaly půjčku a jako záruku daly vlastní dům. Od té chvíle nemáme klid. Jako první věc jsme se snažili zjistit identitu rodin, kterých se problém týká. Zjistili jsme, že seznam je velmi dlouhý. Stovky a stovky rodin, z nichž čtyři sta padesát pět jsou křesťanské rodiny všech možných vyznání, které ve městě žijí.

Před několika měsíci zaklepala jedna naprosto vyděšená syrsko-pravoslavná rodina na dveře našeho kláštera. Z jejich očí vycházel smutek a neskrývané obavy. Jediný příjem měl otec rodiny – 20 tisíc syrských lir –, což je při aktuálním přepočtu méně než 30 euro. Rozrušeně nám vyprávěli, jak jejich dluh u banky léty narostl, protože během válečných let nebyli schopni splácet měsíční splátky. Banka se obrátila na soud a ten rozhodl, že mají dluh splatit, jinak jejich dům půjde do dražby.

Odpověděl jsem, že jubilejní rok byl vždy časem zvláštní milosti, kdy se všem měřilo stejným metrem, s možností dostat zpět ztracené vlastnictví a osobní svobodu. Pán by tedy nikdy nedovolil, aby přišli o svůj rodinný dům a museli žít na ulici. Něco takového se v jubilejním roce nesmělo stát, takže něco s dluhem musíme udělat. A s pomocí Boží se podařilo…

Z knihy:

Mezi peklem a nadějí
Mezi peklem a nadějí
Ibrahim Alsabagh

 

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému