Kardinál Tomášek - legenda církve v době komunistického režimu
30.11.2024

Hrdinou se člověk nerodí, ale stává
Jaroslav Šebek
Jaroslav Šebek
Hrdinou se člověk nerodí, ale stává
Kardinál František Tomášek, církev a stát (1965-1992)
V pestrém příběhu pražského arcibiskupa a kardinála Františka Tomáška se odrážejí všechny jeho obavy a starosti, ale i naděje a pevná víra.
Tomášek ve svém životě přijal různé role a pozice. Zásadní pro něj byl II. vatikánský koncil. Když se vyjadřoval k církevní a politické situaci v Československu, stavěl na svém teologickém vzdělání, duchovní intuici, zkušenostech katechety i argumentech těch, jimž důvěřoval. Jakkoli na počátku komunistického režimu nevynikal rozhodností, pod tlakem stále častějších konfliktů s komunistickou mocí postupně dozrávaly jeho vůdčí schopnosti.
I ve vysokém věku dokázal naslouchat rozmanitým názorům z různých stran a na jejich základě se pak rozhodoval. Nikdy se neskrýval se svou jasnou představou o zbožnosti, ale současně byl otevřený novým podnětům. Byl pevně zakotvený v církevním učení a věrný svým katolickým kořenům a zároveň dokázal obhajovat nejen církevní, ale i občanská a lidská práva.
Tím vším je inspirací i pro současnou církev. Právě včas rozpoznal znamení času a adekvátně na ně reagoval. V paměti národa zůstává výraznou a charismatickou osobností veřejného života, která navzdory svému věku uměla věci řešit novým způsobem. Církve a křesťané vystupovali v jeho době jako svébytní a plodní aktéři společenského dění.
aktuality
20.1.2026
Dobroty sestry Vojtěchy v prezidentské kuchyni

Český prezident Petr Pavel během své návštěvy papeže Lva XIV. ve Vatikánu (19.1.2026) navštívil se svou chotí i Papežskou kolej Nepomucenum, kde se setkal s rektorem Tomášem Koumalem, českými bohoslovci a sestrami boromejkami. Sestra Vojtěcha při té příležitosti pohovořila s první dámou Evou Pavlovou a věnovala ji svoji poslední kuchařskou knihu Dobroty sestry Vojtěchy, kterou vydala v našem nakladatelství v závěru loňského roku. (©japo) více
19.1.2026
Druhý díl oblíbené kuchařky od sestry Vojtěchy

Dobroty sestry Vojtěchy
Vojtěcha Fialová, SCB
30.11.2025
Je politika svinstvo? A mohou být křesťané v politice?

Otec sjednocené Evropy
Guy Villaros
25.11.2025
Adventní čtení pro čtenáře od 9 do 90 let. 4 vydání úspěšné knihy

Kouzelný kalendář
Jostein Gaarder
20.11.2025
Obdivuhodná žena – princezna, zajatkyně, královna, manželka i mniška, přímluvkyně

Život svaté Radegundy z Poitiers
Jana Engelbrechtová


