červenec 2010 - Léto s dobrou knihou

22.6.2010

červenec 2010 - Léto s dobrou knihouMěsíc červenec, začínají letní prázdniny, čas dovolené a odpočinku. A k létu patří i kniha. Zde naleznete zajímavé knihy na letní dovolenou a nejen na ni.


Léto s dobrou knihou


Přehled:


Internetový obchod iKarmel.cz
- rozdělení knih podle klíčových slov souvisejících s beletrií a s příběhy

Tématický celek:
Beletrie

Edice KNA:
Příběhy     Beletrie     Inspirace     Osudy     Úsměvy     Rozhovory


Detektivky na léto

 


 

Nevinnost otce BrownaNevinnost otce Browna
Gilbert Keith Chesterton

Gilbert Keith Chesterton obohatil žánrdetektivních příběhů o svéráznou postavu otce Browna, prostého katolického kněze a amatérského detektiva v jedné osobě. Křešení spletitých záhad a zločinů je vybaven zdravým selským rozumem, schopností pozorně se dívat a naslouchat lidem, ale především velkou kněžskou zkušeností se zákrutami lidské duše. Stejně neodmyslitelněk němu patří i neforemný deštník, anglický humor a dobromyslný výraz ve tváři

Nevinnost otce Browna je prvním z pěti svazkůdetektivních povídek s tímto atypickým detektivem v hlavní roli. V Anglii vyšla knížka v roce 1911 pod názvem The Innocence of Father Brown a už o sedm let později byla v překladu Ivana Schulze k dostání také v češtině. Karmelitánské nakladatelství ji nyní vydává v novém překladu Zory Freiové.

Gilbert K. Chesterton (1874-1936) byl spisovatel, novinář, filozof a malíř. Patří k nejplodnějším anglickým autorům první poloviny 20. století. Napsal více než 100 knih, z nichž mnohé vyšly opakovaně v češtině, například Létající hospoda, Ortodoxie, Napoleon z Notting Hillu, Anarchista Čtvrtek, Ohromné maličkosti, Svatý Tomáš Akvinský aj.
Karmelitánské nakladatelství vydalo Moudrost a vtip G. K. Chestertona (2006) a Úžas, radost a paradoxy života v díle G. K. Chestertona (2007).


Další tipy z detektivního žánru:

Nechte maličkých, Peter Tremayne               Zvon malomocného, Peter Tremayne

více knih od Petera Tremayna


Příběhy Dona Camilla
Giovannino Guareschi


Don Camillo a jeho ovečkyDon Camillo a jeho ovečky

V Pádské nížině, zemi horkokrevných, prchlivých a nepředvídatelných lidí, leží malé městečko, v němž Peppone vede v poválečných letech svou vlastní soukromou válku s donem Camillem. Jejich strategie se sice zakládají na opačných politických postojích, ale ani jeden z nich se nevyhýbá ranám, dobrodružstvím, odvetám, drogným schválnostem a kanadským žertíkům.

ukázka z knihy

 

 

Don Camillo a jeho světDon Camillo a jeho svět

Příběhy Dona Camilla a jeho protivníka starosty Pepponeho jsou laskavým a humorným vyprávěním o prostých lidech a jejich starostech. Duchovní otec těchto postav, spisovatel Giovannino Guareschi (1908-1968), působil také jako novinář a humorista. Spolu s Giovannim Moscou založil v Itálii oblíbený humoristický týdeník Candido. Příběh o knězi donu Camillovi a komunistovi Pepponovi nasal více než tři sta a proslavily ho doslova po celém světě.

ukázka z knihy

 

 

Soudruh don CamilloSoudruh don Camillo

Don Camillo se stává "soudruhem" a vyráží na cestu s novou identitou, důkladně teoreticky připraven a vybaven nejrůznějšími tematickými pomůckami. Co čeká skupinu "vyvolených" v Sovětském svazu? A jak obstojí oni sami, až budou jejich představy konfrontovány s realitou? Může se stát, že ani stokrát prověřený a důvěryhodný soudruh není k cestě do "ráje pracujícího lidu" veden politicky správnými důvody. Na Peppona i dona Camilla čeká spoustu groteskních, vážných, směšných i záludných situací. Jak se s nimi vypořádají? Obstojí farářův převlek před zkoumavým pohledem zkušených politických pracovníků? A kolik "vyvolených" se vrátí zpět do Itálie? Jedno je jisté: pro čtenáře je připraven napínavý, zábavný, někdy trochu smutný, někdy veselý příběh. Tak absurdní, že se klidně mohl stát. Především proto, že jeho postavy jsou hluboce lidské a ukazují, že za všech situací - všedních i mezních - je nejdůležitější láska k Bohu a člověku.

ukázka z knihy

 

Don Camillo a don ChichiDon Camillo a don Chichi
aneb don Camillo a dnešní mládež

Don camillo a Peppone mají tentokrát rodinné problémy: K donu Camillovi byl přidělen mladý progresivní kaplan a navíc na faru vtrhla mladá, ztřeštěná, drzá a "nekonvenční" neteř.Je všemi mastmi mazaná a vyvádí spoustu hloupostí. Strýček farář se ji sanží umravnit, ale dává mu to pořádně zabrat...
Pepponovi zase komplikuje život "čínská" stranická buňka, jejímž působením je ohrožena semknutost základní organizace, a jeho vlastní syn, který má pěkně tvrdou hlavu. Je postrachem městečka a okolí a kromě hlav svých protivníků ze znepřátelených part rozbíjí i otcovy politické plány.

ukázka z knihy


Tipy z edice Beletrie


Poustevník, David Torkington               Mystik, David Torkington               Dobrý boj, David Gurney

Oheň tajemství, Marcela Neužilová               Bůh píše i na křivých řádcích, Bob Hartman               Chudá žena, Léon Bloy


 Léto a humor patří k sobě


Potká jezuita františkána ...Potká jezuita františkána ...
Bernard Peyrous, Marie-Ange Pompignoliová

Vtipy a humorné historky z křesťanského prostředí jsou někdy převzaty z tradičních vyprávění nebo ze životopisů svatých, jindy jsou zcela vymyšlené. Hned v úvodu autoři vysvětlují, proč si zvolili právě toto téma: „Prostě jsme měli chuť se smát. Myslíme si, že s trochou úsilí lze na zemi najít spoustu příležitostí pro zasmání. Navíc nám připadá, že Bůh sám je zdrojem radosti. A když se Bůh sdílí lidem, sdílí s nimi i svou radost… A radost a humor k sobě patří.“
Kniha je doplněna obrázky Jana Heraleckého.

ukázka z knihy

 

Jezuita a františkán kouří dýmkuJezuita a františkán kouří dýmku...
Bernard Peyrous, Marie-Ange Pompignoliová

Publikace navazuje na knížku Potká jezuita františkána. Jsou v ní obsaženy další vtipy a humorné historky z křesťanského prostředí. Některé jsou převzaty z tradičních vyprávění nebo ze životopisů svatých, jiné jsou nově vymyšlené. Autoři vycházejí z přesvědčení, že radost a humor žijí ve svornosti.
Kniha je doplněna obrázky Jana Heraleckého.

Bernard Peyrous je kněz a autor řady knih. Mezi jeho díla patří například Život Marty Robinové. Marie-Ange Pompignoliová pracuje v knihovně. Oba jsou členy komunity Emmanuel ve Francii.

ukázka z knihy


 Inspirace z edice Na minutu S


Normální je věřit, Marie Svatošová               Pane, ať slyším!, Martin Holík               Tykadlem víry, Marie Svatošová


 Oddychové čtení - povídky od P. G. Wodehouse


Letní bouřkaLetní bouřka
Pelham G. Wodehouse

„Jistý kritik -- neboť takoví lidé, říkám to s lítostí, existují – utrousil ohavnou poznámku o mém posledním románu, že obsahuje všechny staré wodehousovské postavy pod jinými jmény. Teď už ho pravděpodobně sežrali medvědi, jako děti, které se vysmívaly proroku Eliášovi. Ale jestli je stále ještě naživu, nebude moci vznést podobné obvinění proti Letní bouřce. Svou nadměrnou inteligencí převezl jsem tentokrát tohoto pána tím, že jsem uvedl všechny staré wodehousovské postavy pod stejnými jmény. Dovedu si představit, jak teď bude připadat sám sobě dokonale pošetilý.“ Těmito slovy uvádí autor svůj další román s krásným názvem Letní bouřka. Setkáme se zde s mnoha známými a oblíbenými postavami z dalších románů, dokonce i s Císařovnou z Blandingasu. Ale to čtenářům, kteří si oblíbili jemný wodehousovský humor vůbec nevadí, naopak je to pro ně zárukou kvality.

 

Dívka na parníkuDívka na parníku
Pelham G. Wodehouse

Hlavní postava, mladík Sam Marlowe, je sice chlapík se srdcem na pravém místě, zároveň je však neuvěřitelný smolař a stejně tak neuvěřitelné jsou situace, do nichž se dostává. Při cestě na lodi do Evropy se zamiluje do dívky Billie a nakonec přes všechny nástrahy osudu, v nichž jiskří Wodehousův slovní a situační humor, vše dobře dopadne i pro Sama.

 

 

Pelikán na zámku v BlandingsPelikán na zámku v Blandings
Pelham G. Wodehouse

Humorný román z pera nesmrtelného anglického spisovatele, vychází v 1. vydání.
Nad jindy slunným zámkem Blandings, kde život plyne většinou tak příjemně, se stahují mračna. Utěšenou samotu zámeckého pána, lorda Emswortha, který nestojí o jinou společnost než o svoji milovanou Císařovnu z Blandingsu, znamenité, cenami ověšené prase, poskvrní přítomnost nevítaných hostů. Třeba takový vévoda z Dunstable, který se usadí v zahradním domku a zdá se, že tam přímo zapustil kořeny. Rovněž nečekaně přijede z New Yorku lady Constance, sestra lorda Emswortha, dáma neochvějných zásad a neochvějné vůle, která je ale krátká na podvod, jehož cílem je, aby lord Emsworth koupil ukázku moderního umění, akt, který lord Emsworth mylně považuje za zvěčnění nějakého mimořádného prasete. Naštěstí je ale po ruce nezdolný Galahad Threepwood, který si vždy ví rady.

 

Více knih od P. G. Wodehouse


 

Přehled zajímavých knih z beletrie napříč různými nakladateli naleznete na této adrese:
www.ikarmel.cz/beletrie

Sekce: téma měsíce   |   Tisk   |   Poslat článek známému