Informace o našem životě jsou v cizích rukou

26.4.2023

Také máte různé věrnostní kartičky či rádi používáte aplikace zdarma? Problém je, že co je dnes zdarma, je velmi často vykoupeno naším soukromím. Informace o našem životě společně s naší pozorností a časem jsou měnou, kterou platíme dodavatelům a výrobcům různých věrnostních programů či aplikací „zdarma“ ve svém mobilním telefonu. Největším „králem“ v tomto umění bývá Facebook (Meta), aplikace různých sociálních sítí, ale i různé hry „zdarma“ apod. Ale rozhodně se nejedná o jediný problém.

Softwary s názvem Alphonso měly v sobě zabudovány stovky aplikací a her. Díky němu byly takové aplikace za určitých okolností schopné odposlouchávat zvuky i z okolí mobilu a na jejich základě filtrovat zobrazované reklamy. Naštěstí výrobci mobilů přicházejí s možností určité regulace podobných aplikací a je možné vhodným nastavením jejich vliv umenšit. Určitě je šikovné se naučit tyto funkce využívat.

Problém není především v jednotlivých informacích, které tyto aplikace či služby svým tvůrcům o nás poskytnou. Hlavní problém spočívá v prodeji těchto informací dalším firmám, které jsou schopny z nich skládat poměrně přesné „složky“ na každého uživatele z mnoha dostupných zdrojů. Těžko říci, co to do budoucna může přinést. Ale již nyní se ukazuje, jaký obrovský potenciál skýtají tyto zdánlivě nevinné věci třeba ve volebních kampaních, různých komerčních či sociálních aktivitách apod. Je to velmi mocný nástroj, a to nejenom k prodeji zboží a služeb.

K tomu všemu si můžeme přidat oblíbené a stále naslouchající hlasové asistenty typu Alexy, Google Asistenta a Siri. Domnívám se, že teze o našem životě, který má být „průzračný jak křišťál“, dostane rychle nové a velmi praktické obrysy.

Víme, že Pán Bůh je vševědoucí, On ale tuto vlastnost využije v našem zájmu k dobrému. Dá se však spolehnout, že tomu bude podobně i u velkých komerčních společností tohoto světa?

 

Osvědčený tip

Přečtěte si všeobecné podmínky k oblíbenému věrnostnímu programu. Nebo si zjistěte, jaké informace o vás posílá výrobci vaše oblíbená aplikace „zdarma“.

 

Z knihy:

image:Image náhled produktu S mobilem do Božího království?
S mobilem do Božího království?
Josef Ptáček
25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i zlý pán

 

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému