Manželství - zamyslete nad svou poslední hádkou

14.2.2021

Manželství - zamyslete nad svou poslední hádkouŽivot ve dvou přináší plno radostí, ale jeho součástí je i práce na sobě, vnitřní putování a posilování ale srdce. Jsou v něm klidná období, v nichž můžeme načerpat nové síly, ale i bouřky, které se žádnému páru nevyhnou. Na začátku vztahu máme dojem, že se doplňujeme, že na všechno nahlížíme stejně. Nedokážeme si představit, že bychom mohli žít jeden bez druhého, a zdá se nám, že se známe odjakživa… Postupem času se však toto silné vzájemné spojení proměňuje, stává se realističtějším a objevují se první trhliny. To, co se nám na druhém tolik líbilo, nás teď často nejvíc rozčiluje. Jste zkrátka odlišní a to vám může občas připadat skoro děsivé.

Jen klid! Po úvodním pobytu na ostrově zamilování, jste nyní dorazili na pevnou zemi, kde se nachází i džungle Svárů. Je to svět, v němž vládne vedro, svět plný divokých zvířat a fascinujících a zároveň nepokoj vzbuzujících rostlin... Zde se derou na povrch a začínají se uplatňovat naše základní instinkty. Chraň se, abys přežil: toto poselství nám vysílá náš plazí mozek. Když ti hrozí smrtelné nebezpečí, můžeš buď zaútočit jako kobra, nebo splynout s prostředím jako chameleon.

Jak se v hádce chováte vy? Útočíte, prcháte nebo mlčíte a stáhnete se do sebe. Vaše hádky jsou znamením, že jste se dotkli partnerova citlivého místa nebo že se on dotkl toho vašeho citlivého místa. Místa, kde se skrývají vaše vnitřní zranění a hluboko zahnízděný strach.

Je to strach, že budu opuštěn, odmítnut, nepochopen, že budu přehlížena, málo milována. Znovu se zamyslete nad svou poslední hádkou a zkuste přijít na to, co se skrývalo za vašimi výčitkami. Co vlastně jste chtěli tomu druhému sdělit?

Výčitky působí jako nádory. Přestaňte vyživovat nádory a s pomocí opravdového naslouchání a dialogu vyživujte raději svůj vzájemný vztah. Neříkejte „Ty už na mě nemyslíš“, ale spíše „Mám strach, že na mě zapomínáš“, nebo namísto „Ty se o mě vůbec nezajímáš“ zkuste „Když se o mě nezajímáš, připadám si neviditelná, mám pocit, jako bych tady vůbec nebyla.“ Takové věty by měly uvolnit napětí mezi vámi a znovu vás sblížit.

„Co chcete, aby lidé dělali vám, to všechno i vy dělejte jim,“ učí nás Ježíš (Mt 7,12). „To, co dáš, zůstává navždy tvoje, to, co si ponecháš, je navždy ztraceno,“ říká zase jedno přísloví. Nestarejte se pouze o sebe, ale spíš si položte otázku, co byste mohli udělat pro váš vztah. Co váš vztah potřebuje?

Z knihy: 
Manželství: dobrodružství ve dvou 
Kniha hrou

Náhled

 

 

Chystáte se na velké dobrodružství jménem manželství? Jste už nějaký čas spolu a bilancujete? Pak je tu právě pro vás tato kniha! Co vás na vašem partnerovi kdysi okouzlilo? Jaká je vaše oblíbená píseň? Jste do sebe pořád zamilovaní? Co jste se jeden od druhého naučili? – Když si na tyto otázky upřímně odpovíte, váš vztah se může prohloubit a můžete mít jasněji v tom, co očekávat od společného života. Knížka obsahuje řadu námětů k zamyšlení, vtipných kreseb a citátů...

 

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému