Neodpuštění blokuje náš (nejen duchovní) život
10.8.2019
Aby byla modlitba účinná, neobejde se bez pokání. Když Ježíš učil své učedníky, jak se mají modlit, vložil do modlitby také tato slova: „A odpusť nám naše viny, jako i my odpouštíme našim viníkům“ (Mt 6,12). A bezprostředně po skončení modlitby pokračoval těmito slovy: „Jestliže totiž odpustíte lidem jejich poklesky, odpustí také vám váš nebeský Otec; ale když lidem neodpustíte, ani váš Otec vám neodpustí vaše poklesky“ (v. 14–15).
Jestliže v nás přetrvává neodpuštění, musíme se s ním vyrovnat, jinak naše modlitby zcela zablokuje. To pochopitelně platí také pro další nevyznané hříchy. Nezáleží na tom, jak upřímně, jak dlouho nebo jak hlasitě se modlíme: pokud si před Bohem nestojíme dobře, musíme se vypořádat především s touto skutečností. Pokání zahrnuje také požadavky uvedené ve 2 Kron 7,14. Lidé se měli „odvrátit od svých zlých cest“, aby je Bůh mohl vyslyšet, odpustit jim a uzdravit je. Účinná modlitba a půst musejí vždy také zahrnovat upřímné pokání, které má být tam, kde je to třeba, podloženo skutky.
V této souvislosti je užitečné si připomínat toto: „Když však uznáme, že se dopouštíme hříchů, [Bůh] nám hříchy odpustí a očistí nás od všeho špatného, protože věrně plní, co slíbil, a protože je spravedlivý“ (1 Jan 1,9).
Takové pokání musí podnítit Duch Svatý, který nás usvědčuje, ale neodsuzuje. Naléhavě je třeba pojmenovat veškeré podoby rozdělení a nesvornosti v církvi. Také Ježíšova modlitba za všechny věřící, zachycená v Jan 17,20–26, ukazuje, jak je to pro něj důležité.
V Lukášově verzi modlitby Páně klade Ježíš důraz na vytrvalost (srov. Lk 11,1–8). A podobenství o vytrvalé vdově říká učedníkům proto, „že je třeba stále se modlit a neochabovat“ (Lk 18,1). Aby totiž modlitba mohla být účinná, musí se v ní, je-li třeba, také vytrvat. A modlitba za obnovu do této kategorie bezpochyby spadá.
Z knihy: Jeremy Jennings, Církev na kolenou - Dynamická modlitba v místním církevním společenství. Redakčně upraveno.
Dynamická modlitba v místním církevním společenství V čem je přínosná společná modlitba?
Jeremy Jennings působil v anglikánské farnosti Nejsvětější Trojice v londýnské čtvrti Brompton. Dvacet let zde vedl modlitební setkání a kurzy Alfa. Kurzy Alfa se z Bromptonu rozšířily do celého světa a dnes se pořádají ve více než sto padesáti zemích světa.
Sekce: čtenářský koutek | Tisk | Poslat článek známému
aktuality
9.12.2019
24 vánočních příběhů
24 vánočních příběhů
Klasické vánoční a adventní příběhy s poetickými obrázky. Biblické o Ježíškovi, Marii a Josefovi, pastýřích, Herodovi i mudrcích...
6.12.2019
Domov bývá zpravidla chápán jako místo bezpečí
Domácí násilí
Libor Botek, Lucie Paprsteinová, Jiřina Navrátilová
Domov bývá zpravidla chápán jako místo bezpečí a porozumění, kde jsme milováni a přijímáni takoví, jací jsme. Avšak...
29.11.2019
Roráty - kapesní zpěvník
Roráty (2.vyd)
Kapesní zpěvník adventních staročeských rorátů obsahuje 23 chorálů a 21 písní.
27.11.2019
Adventní příběh známého norského spisovatele
Kouzelný kalendář (3. vydání)
Jostein Gaarder
Adventní příběh známého norského spisovatele ocení čtenáři od 9 do 90 let.
25.11.2019
Co znamená advent?
Od adventu do adventu
Martina Špinková, Jan Kotas
Jaro, léto podzim, zima - střídají se rok co rok. Jak prožíváme různá období roku? Prožíváme je všichni stejně? Jak je prožívají křesťané? Co je to liturgický rok, kdy začíná a kdy končí?
Co znamená advent? Jak dlouho trvá postní doba a jaký má smysl? Proč jsou Velikonoce každý rok jindy?
23.11.2019
Fatima - poutavě
Fatima - tajemství tří pasáčků
Bruno Ferrero
Stručná historie jednoho z nejznámějších mariánských zjevení. Poutavý text doprovázejí desítky fotografií.
20.11.2019
Stolní kalendář 2020
Kalendář 2020 - Moudré maličkosti
Tradiční stolní kalendář KNA s občanským i církevním kalendáriem.
10.11.2019
Svatá Anežka - pro děti
Svatá Anežka
Oldřich Selucký
Okouzlující příběh svaté Anežky České, té nejchudší, ale také nejpodivuhodnější české princezny. První čtení o Svaté Anežce pro školáky a předškoláky, jejich rodiče a prarodiče, napsal a namaloval Oldřich Selucký.