Jak jsem studentům měl vyprávět o své víře

19.6.2016

Jak jsem studentům měl vyprávět o své vířeByl jsem pozván, abych vyprávěl o svém setkání s Ježíšem více než sto studentům maturitního ročníku. Než jsem do té střední školy dorazil, neměl jsem ponětí, co mě čeká, jakou energii taková „přednáška“ vyžaduje. Vstoupil jsem do dlouhého sálu, přeplněného lidmi a lomozem. Za všeobecné lhostejnosti jsem odvážně prošel místností. Obklopený hlukem a nepořádkem jsem si razil cestu mezi studenty, a čím hlouběji jsem pronikal do jejich doupěte, tím více se mi zdáli nepřátelští. Klec plná spících šelem, které se však mohou kdykoliv probudit.

Když jsem přišel ke stupínku, podali mi mikrofon, který zvýraznil každou sykavku, a pak jsem předstoupil před obecenstvo. Pár z nich mi věnovalo jakousi pozornost.

Skočil jsem do toho po hlavě jako do vody a plaval, plaval, plaval a moc o tom nepřemýšlel. Poslouchali mě a já jim za to byl vděčný.

Vyprávěl jsem, jakým způsobem, nečekaným, neobratným, nepravděpodobným, vstoupil Ježíš do mého života, aby ho navždy proměnil.

Pak jsem se jim snažil popsat, jak jeho každodenní přítomnost změnila můj život: mám větší sebedůvěru, začal jsem si víc uvědomovat svou lidskost a těší mě to. Pomalinku objevuji neuvěřitelné bohatství ticha. Snažím se učit odevzdanosti. A hlavně, v této době, která přeceňuje úspěch ve všech podobách, začínám chápat, že právě má vnitřní křehkost je možná to největší bohatství.

Nevím, jestli jsem byl přesvědčivý. Vydal jsem ze sebe to nejlepší.

A pak, jako bych pořád nebyl spokojený se způsobem, jakým jsem popsal Ježíšův „účinek“ na mě, jsem jim sdělil svůj největší objev. Že jsem si uvědomil, že věřit není záležitost rozumu, kultury nebo nějakého osvícení… Nic takového. Protože věřit, to je jako být zamilovaný.

Cítil jsem, že jsem probudil jejich zvědavost.

„Když jste zamilovaní,“ řekl jsem jim, „i když o tom osoba, do které jste zamilovaní, třeba ani neví, i když jste s ní nikdy nemluvili, i když o ní možná skoro nic nevíte, a dokonce i když si myslíte, že nemáte žádnou šanci, abyste dosáhli důvěrného vztahu s touto osobou…, stejně jste šťastní. Vaše dny jsou veselejší, vaše dřina lehčí, najednou se chcete podělit o svou radost se všemi okolo. Více prožíváte svůj život, připadáte si velkorysejší. Chtěli byste, aby měl každý příležitost zamilovat se tak jako vy. Protože zamilovat se může každý, dnes nebo zítra. Starý, mladý, bohatý, chudý, inteligentní, vzdělanec nebo hňup… No a já jsem zamilovaný do Ježíše, a proto jsem šťastný.“

Potom zazvonilo na přestávku.

Čtvrtek 15. ledna 2009

 

Z knihy:

Křesťan v záběhu

Thierry Bizot
Info a běžná cena: brožovaná, 188 stran, 249 Kč
Vydáno: 2016
Objednací číslo: 101964
Druh zboží: kniha
Koupit

 

Anotace knihy
Když známý televizní producent Thierry Bizot znovu objevil křesťanskou víru, napsal o tom knihu Anonymní katolík. Její nečekaný úspěch ho přiměl, aby v psaní pokračoval a sdílel se svými čtenáři své první kroky ve víře. Na internetových stránkách Croire.com si otevřel blog, kde už několik let pravidelně popisuje život „konvertity“. Nejde o složité teologické úvahy, spíše o každodenní prožitky autora, podané jeho osobitým a humorným způsobem: problém v práci, nečekané setkání, oslovující rozhovor, neúspěšná autogramiáda… Kniha Křesťan v záběhu přináší výběr nejzdařilejších příspěvků autorova blogu, v nichž je patrné, jak se odvíjí jeden obyčejný lidský život v každodenním zápase o autentičnost, v prožívání vlastní křehkosti i nekonečného Božího milosrdenství.
 
Ukázky z knihy
Ukázka 1
O autorovi
 
Nabídka podobných titulů:
- tituly od tohoto autora: Bizot Thierry  
- Knihy od tohoto původce: Karmelitánské nakladatelství

 

Uspěšná prvotina od tohoto autora:

 

Anonymní katolík

Thierry Bizot
Info a běžná cena: brožovaná, 164 stran, 229 Kč
Téma: spiritualita
Vydáno: 2015
Objednací číslo: 101944
Druh zboží: kniha
Koupit

 

Anotace knihy
Autobiografická kniha Thierryho Bizota, známého televizního producenta, vypráví o znovuobjevení křesťanské víry, které nastane, když to nejméně čeká – uprostřed krize středního věku.
S notnou dávkou sebeironie líčí, jak přijal s nevolí pozvání, aby se zúčastnil jakési katecheze pro dospělé. Přijde čistě ze zdvořilosti. První setkání si v duchu celé sarkasticky glosuje, celkový dojem jej ale pouze utvrdí ve skepsi. Přesto v něm něco z řečeného uvízne, takže se nakonec rozhodne přijít znovu… a znovu, až se rozhodne nastoupit cestu za Kristem.
Obrácení nastává téměř „navzdory všemu“, k jeho vlastnímu překvapení, takřka nenápadně. Děje se uprostřed „léty prověřeného“ a zvykovostí zatíženého manželství, při řešení problémů s pubertálním synem i potíží v mediálním prostředí, kde Thierry Bizot pracuje a tráví většinu času.
Ve Francii se kniha stala nečekaným bestsellerem, dočkala se literárního ocenění a filmového zpracování. Díky své schopnosti sebereflexe, ale i vytříbenému smyslu pro humor si autor získal široké okruhy čtenářů, a to nejen mezi katolíky, ale i daleko za hranicemi viditelné církve. Věříme, že bude svěžím závanem i pro naše čtenáře, zvláště pro lidi „znavené životem“, přežívající s pocitem, že už je nic nemůže překvapit, natož nadchnout.
Thierry Bizot (* 1962) je francouzský televizní producent. Po studiích nastoupil do firmy L'Oréal, kde se vypracoval na ředitele marketingu v Belgii. Od roku 1995 pracuje v tištěných i audiovizuálních médiích, kde se podílí na tvorbě nových pořadů. Jeho první kniha Anonymní katolík (2008) se stala předlohou pro film Qui a envie d'
 
  O autorovi
 
Nabídka podobných titulů:
- tituly od tohoto autora: Bizot Thierry  
- Tituly k tomuto tématu: spiritualita
- Knihy od tohoto původce: Karmelitánské nakladatelství

 

 

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému