Připomínka vlastní smrti zintenzivňuje život

3.11.2014

Wolfgang Amadeus Mozart v jednom dopise otci píše,
že se spřátelil se svou smrtí.
Něco z této skutečnosti můžeme zakusit v jeho hudbě,
která nevzniká z vytěsnění smrti, ale ze spřátelení s ní.

Smrt posiluje život

Upomínka na vlastní smrt je pro každého z nás výzvou, abychom bedlivě žili v přítomném okamžiku, vědomě přistupovali k setkání s druhými lidmi a všeho si vážili, jako bych to měli zažít naposled – to život zintenzivňuje. Smrt tak posiluje život.

Vytěsnění smrti vede k útěku

Wolfgang Amadeus Mozart v jednom dopise otci píše, že se se svou smrtí spřátelil. A děkuje Bohu za to, že mu umožnil „poznat smrt jako klíč k naší pravé blaženosti“ (dopis ze 4. 4. 1787). Něco z této blaženosti můžeme zakusit v jeho hudbě, která nevzniká z vytěsnění smrti, ale ze spřátelení s ní. Ve druhé větě jeho koncertu pro klarinet můžeme zaslechnout překonání smrti v hudbě. V ní klarinet naslouchá svým vlastním tónům, které poukazují za smrt do prostoru dovršení a krásy. Vytěsnění smrti vede buď k útěku před úzkostí, již vyvolává pomyšlení na smrt, anebo k bulvárním debatám o smrti druhých.

Křesťané věří,  že se ani ve smrti neocitáme mimo Boží lásku

Jako křesťané slavíme Kristovo překonání smrti ve vzkříšení z mrtvých: to, že láska je silnější než smrt, že ani my se tak ve smrti neocitáme mimo Boží lásku, nýbrž umíráme do ní.

 

Zpracováno (a redakčně upraveno) podle knihy:

Rok kdy zemřel můj otec

Leo Fijen, Anselm Grün
Info a běžná cena: Váz., 200 s., 229 Kč
Edice: Rozhovory
Vydáno: 2014
Objednací číslo: 101862
Druh zboží: kniha
Koupit

 

Anotace knihy
Leo Fijen a Anselm Grün, televizní moderátor a známý benediktin jsou dnes přátelé. Nějakou dobu si dopisovali o zcela osobních zkušenostech: o loučení a umírání, o zármutku, bolesti, osamělosti, ale i o rodinných poutech, o hledání smyslu života a všeho, co vede k jeho plnosti. Kniha nabízí posilu v našich zkouškách, ale také nás zve k tomu, abychom se vážně zabývali otázkou, co zde jednou zůstane po nás. Jde o četbu oslovující, hutnou, místy až dojemnou. Dopisy nebyly původně psány s úmyslem zveřejnění, takže z nich dýchá veliká autentičnost a upřímnost.
Leo Fijen je autor dokumentárního cyklu o evropských klášterech, který vysílá TV Noe.
 
Nabídka podobných titulů:
- tituly od tohoto autora: Fijen Leo  Grün Anselm  
- tituly z této edice: Rozhovory

 

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému