Proč jste se dal k jezuitům? Odpovídá Peter Hans Kolvenbach

30.7.2015

Proč jste se dal k jezuitům? Odpovídá Peter Hans KolvenbachS jezuity jsem skutečně neměl mnoho kontaktů, dokonce i když jsem byl žákem na jejich gymnáziu. Všechny své síly totiž věnovali klasickému gymnáziu a o „barbary“ z techniky se příliš nezajímali. Kontakty a diskuse s mladými jezuity na gymnáziu mi jistě pomohly, nicméně rozhodující prvek byl jiné povahy. Nastala hrozná doba čistek. Abychom pomohli politickým vězňům, kterých bylo tehdy mnoho, chodili jsme od domu k domu a sháněli knihy, z nichž by se pro ně mohla sestavit knihovna.

 Z hromady knih mne zaujala právě tato (otec Kolvenbach ukazuje exemplář knížky Duchovní cvičení sv. Ignáce), jednoduše tím, že uvnitř byly linky. Přečetl jsem si text „Východisko a základ“, který mi v době zmatku vnesl do duše velké jasno. To byl skutečný počátek mého rozhodnutí. Specialisté na duchovní cvičení mi později vysvětlili, že jsem z této pasáže nepochopil vůbec nic. Přesto právě tento text mi pomohl nalézt mé povolání a Tovaryšstvo Ježíšovo.

První roky v Tovaryšstvu pro mne byly velmi těžké. Mé zdraví bylo špatné a trvalo mi dlouho, než jsem se cítil skutečně dobře. Po noviciátu následovalo studium filosofie. Licenciát jsem dělal z filosofie, ale věděl jsem, že to opravdu není má silná stránka. Možná jsem byl příliš pozitivistou, abych byl schopen vnímat vysoké abstrakce metafyziky. Dále jsem čtyři roky působil jako profesor němčiny na jednom gymnáziu v Haagu a zároveň jsem pokračoval ve studiu lingvistiky. Po válce studenti projevovali velmi malý zájem učit se německy. Musel jsem tedy v hodině německy vyprávět příběhy z války, které mládež zaujaly; dosáhlo-li napětí jisté úrovně, přerušil jsem příběh a mluvil o gramatice, dokud jsem neviděl, že je třeba se za každou cenu vrátit k příběhu.
 

Převzato z knihy:
Peter Hans Kolvenbach
Mou misií je celý svět
V rozhovoru s Jeanem-Lucem Pouthierem

-10845-

 

Mou misií je celý svět

V rozhovoru s Jeanem-Lucem Pouthierem
Peter Hans Kolvenbach
Info a běžná cena: vázaná, 112 s., 149 Kč
Edice: Rozhovory
Vydáno: 2006
Objednací číslo: 10845
Druh zboží: kniha
Koupit

 

Anotace knihy
Jak vypadá svět z pohledu Tovaryšstva Ježíšova? Současný generální představený jezuitů, otec Peter Hans Kolvenbach, se v těchto rozhovorech vyjadřuje k četným tématům, jako jsou– mezi jinými – nábožensky motivované násilí, teologická reflexe, globalizace a povolání. Připomíná trvalou sílu ignaciánské spirituality, různorodost působení jezuitů ve světě a jejich boj za spravedlnost. Krom toho se tu čtenář dozví mnohé o Tovaryšstvu Ježíšovu, například o délce a hloubce jejich intelektuální formace, o struktuře a fungování řádu. V úvodu se otec Kolvenbach vrací ke své vlastní životní cestě, připomíná svůj dlouhý pobyt na Blízkém východě a věnuje čas analýze obtížné situace, ve které se nacházejí křesťané této oblasti. Velmi věcně dále nastiňuje situaci církve na všech kontinentech. Na závěr hovoří o nynějším stavu Tovaryšstva Ježíšova a připomíná stěžejní myšlenky zakladatele jezuitů sv. Ignáce z Loyoly.
Klíčová slova
jezuité
Ukázky z knihy
Ukázka 1
 
Nabídka podobných titulů:
podobné tituly
- tituly od tohoto autora: Kolvenbach Peter Hans  Pouthiere Jean-Luc  
- tituly z této edice: Rozhovory
- Tituly ke klíčovým slovům této knihy: jezuité 

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému