Příroda: první třída ve škole modlitby

10.10.2014

Na list padající na podzim ze stromu můžeme hledět očima biologa. Ten začne uvažovat nad příčnou toho, že se řapík listu odloučil od větévky. Nebo na něj můžeme hledět očima fyzika, který si bude všímat zákona gravitace a dokáže přesně vysvětlit, proč list padá na zem klouzavým letem. Můžeme se na něj dívat očima matematika, který vypočítá rychlost jeho pádu.

Nebo také lze na tu složitou událost hledět očima dítěte, které ještě neví nic o biologii, fyzice a matematice. Dítě se dívá a raduje se, že barevný lístek padá a v letu provádí akrobatické kousky. Takový prostý úžas vede k modlitbě.

Svatý Jan od Kříže v době, kdy zastával službu novicmistra, brával často své svěřence v době rozjímání do zahrady. Učil je tam umění hledět na přírodu očima dítěte, pohledem prostým, avšak hlubokým. Byly to naprosté základy, něco jako první třída ve škole modlitby.

"Za nejkrásnější jsem pokládala dny, kdy mě můj milovaný tatínek brával s sebou na ryby; tak nesmírně jsem milovala venkov, květiny a ptáky! Někdy jsem také zkoušela lovit na svou malou udici, ale raději jsem sedávala jen tak o samotě v kvetoucí trávě; v těch chvílích jsem se nořila do hlubokých myšlenek, a přestože jsem netušila, co je to rozjímání, má duše se nořila do skutečné modlitby. K mým uším doléhaly vzdálené zvuky. Šumění větru a sotva slyšitelná vojenská kapela, jejíž hudba doléhala až ke mně, plnily mé srdce tesknotou. Země se mi zdála místem vyhnanství a toužila jsem po nebi." (sv. Terezie od dítěte Ježíše)

 

Z knihy:
 

365 dní s mystiky Karmelu

Jerzy Zieliński
Info a běžná cena: vázaná, 395 s., 329 Kč
Téma: spiritualita
Vydáno: 2011
Objednací číslo: 101614
Druh zboží: kniha
Koupit

Anotace knihy
Autor meditací nad karmelitánskými citáty je nám zatím bohužel neznámý, ačkoli v Polsku vydal řadu knih.Velmi dobře vybrané citáty od různých karmelských svatých, doplněné o meditace autora nad texty (cca v proporcích A-T, ale pro celý rok). Převažují sv. Terezie z Ávily, Jan od Kříže a Terezie z Lisieux, ale snaha byla uplatnit všechny světce, kteří něco písemně zanechali.
Jerzy Zieliński, OCD, polský karmelitán OCD, autor mnohých knih pojednávajících o křesťanské spiritualitě, především z perspektivy spirituality Karmelu, jejímž je znalcem.
Klíčová slova
Terezie od Dítěte Ježíše
Terezie od Ježíše
Jan od Kříže
karmelitáni
mystika
Nabídka podobných titulů:
podobné tituly
- tituly od tohoto autora: Zieliński Jerzy  
- Tituly k tomuto tématu: spiritualita
- Tituly ke klíčovým slovům této knihy: Terezie od Dítěte Ježíše Terezie od Ježíše Jan od Kříže karmelitáni mystika 
- Knihy od tohoto původce: Karmelitánské nakladatelství

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému