Kdo to byl Jozue?
21.8.2024
Biblická starozákonní kniha Jozue je pojmenována po hrdinovi z období izraelského dobývání zaslíbené země. Jozue je nástupcem Mojžíše v čele Izraelitů a vede je v boji o obsazení kanaánské země. Bůh Jozuovi říká: „Jako jsem byl s Mojžíšem, budu s tebou. Nenechám tě na holičkách a neopustím tě“ (Joz 1,5). Obsazování země sice zahrnuje boje a bitvy, vyprávění nicméně zdůrazňují závislost Izraele a jeho úspěchu na Hospodinu. Jako naplnění slibů daných předkům je země Božím darem.
Přechod přes řeku Jordán do zaslíbené země se popisuje jako liturgický průvod. Lid do země vstupuje od východu a vedou ho kněží, kteří nesou přenosnou archu úmluvy na zlatých tyčích určených pro její přepravu. Když se nohy těch, kdo archu nesou, dotknou vody, řeka přestane téct, aby lid mohl přejít. Stejně jako Mojžíš vedl Boží lid přes moře, vede Jozue další generaci přes řeku do další etapy jejich nového života.
První dobývání, obléhání Jericha, se nelíčí jako vojenské tažení, ale spíše jako liturgická událost. Kněží nesou archu úmluvy a troubí na beraní rohy (šofarim), přičemž obcházejí hradby města. Takto kněží a vojáci pochodují kolem města šest dní. Sedmého dne pak město obkrouží sedmkrát a za zvuku rohů a křiku lidu se jerišské hradby rozpadnou, Izraelci město dobijí.
Záměrem tohoto literárního stylu je všem generacím ukázat, že Bůh zůstává věrný smlouvě a poskytuje Izraelitům vlast. Události, které se možná odehrávaly i celá desetiletí, jsou tu zhuštěny do krátkého časového úseku. Deuteronomistický autor nenabízí vojenské podrobnosti, ale chce ukázat, že všechny události spojené se zabíráním země se dějí ve shodě se smlouvou.
Když Jozue se svým vojskem dobude Jericho, pokračuje v dobývání Aje, Betelu a Gibeonu. Po rychlém tažení jižním Kanaánem pak následuje i dobytí severního Kanaánu. Vítězný vpád a Jozuovo dílo autor shrnuje: „Jozue zabral celou zemi, jak Hospodin uložil Mojžíšovi. Jozue ji předal do dědictví Izraeli jako podíly jednotlivých kmenů. Pak v zemi ustala válka“ (Joz 11,23).
Po Jozuových vítězstvích a rozdělení země mezi izraelské kmeny se v závěru knihy popisuje Jozuovo poslední rozloučení s lidem na sklonku života a slavnostní obnovení smlouvy. Obřad začíná tím, že Jozue ohlašuje všechny veliké skutky, které Bůh vykonal ve prospěch Izraele, od Abrahámova povolání až po dobytí zaslíbené země. Poté vyzývá lid, aby se raději zavázal sloužit Hospodinu, a ne kanaánským bohům. Sám přitom jde příkladem, aby lid přivedl k rozhodnutí.
„Nyní tedy ctěte Hospodina a služte mu zcela a věrně. Odvrhněte bohy, kterým sloužili vaši předkové za řekou Eufratem a v Egyptě — a služte Hospodinu. Pokud považujete za špatné sloužit Hospodinu, vyberte si dnes, komu chcete sloužit: jestli bohům, kterým sloužili vaši předkové za řekou Eufratem, nebo bohům Amoritů, v jejichž zemi sídlíte. Já a můj dům budeme sloužit Hospodinu.“ (Joz 24,14–15)
Na Jozuovo vyprávění o Boží věrnosti Izraeli lid odpovídá: „Nikdy neopustíme Hospodina a nebudeme sloužit cizím bohům! Jsme daleci toho, opustit Hospodina a sloužit jiným bohům!“ Když lid slibuje: „Budeme sloužit Hospodinu, našemu Bohu, a budeme ho poslouchat“ Jozuovi toho dne v Šekemu slavnostně stvrzuje jejich smlouvu s Bohem. Budoucnost Izraele v zemi, která mu byla dána, bude dál záviset na tom, jak se po Jozuově smrti rozhodnou žít, jak budou milovat svého Boha a poslouchat ho.
Z knihy:
Bible je obrovskou knihovnou se 73 položkami. I když se skládá z mnoha knih a využívá různých literárních druhů, je Bible jako celek jedním vyprávěním o tom, jak Bůh vykoupil svět. I proto Bible s námi putuje dějinami. Patriarchové, proroci, soudci, králové, kněží, apoštolové, evangelisté, ale i my sami máme v této knize života své místo.
Panorama Bible biblisty Stephena J. Binze se dělí na starozákonní a novozákonní část. Nejprve si z ptačí perspektivy mapujeme celek a poté zkoumáme bohatství jednotlivých knih. Biblický příběh spásy zahrnuje celý svět. Boží záměry a touhy, o kterých se v Bibli mluví, dávají lidskému životu smysl a cíl. Poodhaluje se nám, jak se věci mají i jak všechno nakonec dopadne.
Osvojit si panoramatický pohled na Bibli, pochopit, že je to i naše literatura, nám umožňuje vstoupit do tohoto velkého příběhu o Bohu a lidech osobním a velmi často inspirativním způsobem.
Autor: Webredaktor kna | Sekce: čtenářský koutek | Tisk | Poslat článek známému
aktuality
3.7.2024
II. Vatikánský koncil pro začátečníky i mírně pokročilé - videoprezentace knížky
Stručný průvodce po II. vatikánském koncilu