Chytrý telefon - vysavač energie

14.6.2023

Před časem přednášející na jedné konferenci doporučoval, abychom se obklopovali takovými lidmi a věcmi, které nás inspirují. A naopak si dávali pozor na to, co z nás energii „vysává“. Zajímavým zjištěním však může být, že mnohdy „vysavačem energie“ není druhý člověk, ale taková malá věc jako „chytrý“ telefon. A tak paradoxně nastává zvláštní efekt, kdy je to právě mobil, který nám může ubrat koncentraci, sílu i čas, který máme pro druhé lidi nebo třeba pro modlitbu. Není to škoda? Zaslouží si náš telefon (tablet, počítač atd.) takové místo v našem životě? Mnoho lidí si dnes stěžuje na to, že musí být stále on-line. Někdy to „muset“ je spíše zdánlivé.

 

Být na příjmu a v očekávání telefonického hovoru či SMS zprávy, potřeba sledovat různé messengery, sociální sítě, e-maily, notifikace a k tomu případně různé firemní nástroje pro interní komunikaci je opravdu velmi vyčerpávající. Ne nadarmo proto vznikají místa, restaurace a hotely, které jako svou přednost uvádějí, že jsou bez signálu. Jeden takový hotel uvádí, že „těchto výhod si všímají i naši hosté, kteří se rádi vracejí“, a připojuje výstižnou hlášku herce Alfréda Strejčka: „Jaká to slast, být někdy k nezastižení!“

Ale co mají dělat ti, kteří by rádi podobnou slast zakusili a kteří si nemohou dovolit odjet do podobného hotelu? Nebo ti, kteří musejí být k dispozici z osobních či pracovních důvodů? Řešením je využít výhod tzv. digitálního šabatu. Sedmý den stvoření v Tóře připomíná vrchol Božího díla a v tento den se slaví šabat. Tím, že člověk na šabat ustane v práci, věnuje se Bohu, blízkým lidem a odpočinku, dává najevo, že není otrokem, který je tažen okolnostmi. Uznává také, že centrem dění není on, na kterém celý svět závisí, ale naopak člověk je závislý na Pánu celého stvoření.

Šabat znamená sobotní spočinutí od každodenní rutiny. Digitální šabat může mít různou podobu, ale jeho jádrem je nechat svůj mozek i celé tělo odpočinout od co možná největšího množství elektronických zařízení s displejem či obrazovkou. To může být mobil, tablet, počítač, herní konzole, televize atd. A ušetřený čas využít k budování vztahů s přáteli, k procházce, pobytu v přírodě, vnímání okolí, cvičení apod. Ideální je si tento den v týdnu stanovit předem a pravidelně ho dodržovat. Nemusí to být sobota, ale mělo by to být celých souvislých 24 hodin. Možná že budeme překvapeni. Země se bude točit dále, i když nebudeme stále na příjmu. Pro krizové varianty lze využívat na svém mobilu hlasovou schránku, kam nám volající nahraje svou zprávu apod. S tímto tématem také úzce souvisí naše schopnost umět rozlišovat oprávněné a neoprávněné požadavky od zaměstnavatele.

 

Osvědčený tip

Naplánujme si několik hodin bez blízkosti mobilního telefonu a zkoumejme své pocity. Co prožíváme – úzkost, nebo radost? Doporučuje se také spát bez mobilu na nočním stolku (na buzení využijme samostatný budík).

Velmi užitečné pro nás může být si projít všechny tzv. notifikace, kterými zaujímají naši pozornost instalované aplikace v mobilu. Obvykle nepotřebujeme být každou notifikací rušeni, zvláště pokud je spojena se zvukem. Je užitečné si všechny tyto notifikace čas od času projít a příslušným aplikacím zrušit oprávnění, aby nás nevyrušovaly.

Někdy pomáhá i zařazení elektronické čtečky do našeho portfolia elektronických zařízení. Takové čtečky, která využívá tzv. elektronický papír (např. Amazon Kindle). Tento typ displeje je více přátelský pro náš zrak a čtečka umožňuje větší soustředění na četbu elektronických knih. A navíc dá se do ní snadno instalovat i modlitba breviáře či celá Bible (vhodný text např. na: BibleCSP.cz/ke-stazeni/csp-pro-ctecky). Pro ty, kteří si tento druh zařízení oblíbí, upozorňuji, že existuje i zařízení reMarkable nebo Amazon Kindle Scribe, které umožňuje na elektronickém papíru nejenom četbu, ale i tvoření poznámek a další kreativní práci.

Pro pokročilé se doporučuje vyhradit si jeden den bez všech komunikačních nástrojů (např. sobotu). Jedná se o výše zmíněný digitální šabat. Přátelé digitálního šabatu slaví každý rok „Globální den odpojení“. Na jejich webu www.UnplugCollaborative.org najdeme inspiraci i pro náš osobní digitální šabat.

A na závěr stojí za to připomenout, že existují i papírové knihy, noviny a časopisy, které do našeho života umí přinést příjemné zpestření.

 

Všechno má určenou chvíli a veškeré dění pod nebem svůj čas:

Je čas rození i čas umírání, čas sázet i čas trhat;

je čas zabíjet i čas léčit, čas bořit i čas budovat;

je čas plakat i čas smát se, čas truchlit i čas poskakovat;

je čas kameny rozhazovat i čas kameny sbírat, čas objímat i čas objímání zanechat;

je čas hledat i čas ztrácet, čas opatrovat i čas odhazovat;

je čas roztrhávat i čas sešívat, čas mlčet i čas mluvit;

je čas milovat i čas nenávidět, čas boje i čas pokoje.

Jaký užitek má ten, kdo pracuje, ze všeho svého pachtění?

Viděl jsem lopotu, kterou Bůh uložil lidským synům, a tak se lopotí.

On všechno učinil krásně a v pravý čas, lidem dal do srdce i touhu po věčnosti, jenže člověk nevystihne začátek ani konec díla, jež Bůh koná.

(Bible, kniha Kazatel 3,1–11)

 

 

Z knihy:

image:Image náhled produktu S mobilem do Božího království?
S mobilem do Božího království?
Josef Ptáček
25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i zlý pán

 

 

 

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému