Život znamená radovat se ze štěstí druhých i z maličkostí všedních dnů
9.10.2009
Řekneme-li šíře, představíme si pole. Někdo si dokonce zanotuje píseň „Velké širé rodné lány...“. A co má moudrost s tím společného? Rozsah toho, oč se člověk zajímá a čím se zabývá, může být různý. Někdo myslí jen a jen na sebe. To, co se týká druhých lidí, ho nevzrušuje. Když s ním hovoříme, oživne, jen když se mluví o něm. A slyšíme od něj stále jen „já, já, já“.
Řekneme-li šíře, představíme si pole. Někdo si dokonce zanotuje píseň „Velké širé rodné lány...“. A co má moudrost s tím společného? Rozsah toho, oč se člověk zajímá a čím se zabývá, může být různý. Někdo myslí jen a jen na sebe. To, co se týká druhých lidí, ho nevzrušuje. Když s ním hovoříme, oživne, jen když se mluví o něm. A slyšíme od něj stále jen „já, já, já“.
Naštěstí je pořád víc těch, které zajímá více než to jen jejich „já“. Zajímá je také vše, co se týká jejich rodiny, nejen té nejužší, ale i širší rodiny – i všech příbuzných, případně i známých. Někdo se zajímá i o okruh lidí, s nimiž se stýká ve škole, v zaměstnání, v určitém společenství, v obci, ve městě, ba dokonce v celé zemi. Tak bychom mohli jít dál a dojít až k lidem, které zajímá to, co se děje nejen v jejich zemi, ale i jinde, v jiných zemích, ba dokonce i na celé země tváři.
Vraťme se ale ke slovíčku „zajímá“. Tomu je možno rozumět různě. Někoho může něco zajímat z toho důvodu, že je zvědavý. Jiného proto, že je zvídavý. A jsou lidé, kteří nejenže se snaží porozumět tomu, co se v daném okruhu děje, ale snaží se i svým způsobem pomoci. Tam, kde jde o moudrost, se často jedná právě o tento poslední druh zájmu a jejich pole působnosti.
Slovo „šíře“ se nemusí týkat jen rozsahu pole – ani toho „životního pole zájmu“. Může se týkat i času. Někdo žije ve velice úzkém časovém úseku – „jen teď, zde a nyní“. Ostatní ho nezajímá. Jiný bere v úvahu i to, co bude. A to, co bude, může mít jednou zítra, podruhé za rok, za dva a někdy i ještě delší časovou perspektivu. Týká se to i problémů, které se snaží řešit, a toho, jak tento časový úsek svou činností ovlivní. Na jedné straně žijí lidé „jen pro ten dnešní den“. Na druhé ti, kteří se snaží svou činností přispět jako obolem (příspěvkem) do pokladnice lidstva.
Je-li něco příznačné pro moudrost, je to právě šíře zájmu. Přejného zájmu. Nejen zvědavosti, ale i působnosti. Přesněji: odpovědnosti. Nadarmo se zřejmě nemluví o moudrosti a o životě věčném, ba i o království nebeském.
Z knihy O moudrosti s Jaro Křivohlavým -101430-
Autor: Jaro Křivohlavý | Sekce: texty | Tisk | Poslat článek známému
aktuality
7.9.2010
Gianfranco Ravasi - Měsíc s Pannou Marií
Autor vybral na každý den měsíce jeden úryvek z Písma. Inspirativním způsobem jej komentuje a na konci nabízí vhodnou modlitbu z liturgických textů nebo z textů významných křesťanských osobností.
23.8.2010
Nová kniha Hany Pinknerové
Biblické příběhy známe z vyprávění babiček, z četby Písma svatého a z kázání v kostele. „Nebiblické příběhy“ v bibli nenajdeme, ale díky nim mohou hrdinové biblických příběhů nově ožít, takže jejich život zavoní pachem ryb, potem únavy z dlouhé cesty nebo sladkou vůní vzácného parfému.
12.7.2010
Novinka Francise MacNutta
Kniha Služba uzdravování v českém překladu vychází z anglického originálu vydaného v roce 2006, tedy z autorem revidovaného vydání jeho bestselleru, který poprvé vyšel už roku 1974 a dočkal se 23 dotisků jen v USA a mnoha překladů po celém světě.
18.6.2010
Pane, ať slyším! kniha Martina Holíka
Texty uvedené v knize Pane, ať slyším! jsou výběrem z několika set rozhlasových úvah a zamyšlení, pronesených autorem ve vysílání Proglasu v letech 1997-2009, v rámci pořadu Myšlenka na den.
15.6.2010
Odpustila jsem - nová kniha v edici Osudy
Tento týden vyšla nová kniha v edici Osudy - Odpustila jsem od Imamaculée Ilibagizi a Stevena Erwina.
24.5.2010
Novinka v edici Familia - Srdce táty
Existuje vůbec typicky otcovský způsob výchovy? A pokud ano, je pro děti přínosem?Autor zastává názor, že i když otcové nejsou a nemohou být všichni stejní, přece jen existuje typicky mužský výchovný styl, a dokonce i spíše mužské úkoly ve výchově.
24.5.2010
Výstava dětských ilustrací Jiřího Bernarda
Minigalerie v knihkupectví U sv. Vojtěch v Praze zve na výstavu dětských ilustrací malíře Jiřího Bernarda.
27.4.2010
Novinka v edici Familia - Miláčku, netrap mě...
Autor nabízí manželům odpovědi na jejich typické otázky, náměty k zamyšlení, nápady a rady pro každodenní manželský život. Text je napsán čtivě a srozumitelně, se smyslem pro realitu i pro humor.
27.4.2010
Nová kniha Umění zpovídat
Kniha je určena především zpovědníkům, ale může být přínosem rovněž pro studenty teologie, katechety a veškeré formátory v církvi.
27.4.2010
Novinka Daniela Ange - Kdo je můj bratr?
Otec Daniel Ange, který má dar mluvit o otřelých tématech křesťanství neotřele; bratrská láska je jedním z pilířů života podle evangelia.



