Veřejné nonstop čtení Bible

29.3.2010

Veřejné nonstop čtení BibleVloni jsme to v Plzni zažili poprvé, na Velký pátek odpoledne začalo Veřejné čtení Bible společně organizované plzeňskými církvemi.

Protože v plánu bylo přečíst během čtyřiadvaceti hodin celý Nový zákon, připravili jsme rozpis po deseti minutových úsecích, ten byl ještě před zahájením do posledního místečka zaplněn, tak že když se chtěli zapojit náhodní kolemjdoucí, museli jsme úseky krátit na polovinu. U pultíku se tudíž vystřídala pestrá mozaika lidí: mladí, staří, muži, ženy, děti i dospívající, student, řádová sestra, žena v pokročilém těhotenství, františkán, laici i duchovní… V jejich podání se Smetanovými sady nesly staré biblické příběhy – evangelia, skutky apoštolů, jejich dopisy, knihy Zjevení, a nakonec došlo i na skoro polovinu žalmů.

Ani se mi nechce věřit, že už je to rok, zřetelně to vidím před sebou:
Dřevěný pultík, kelímek s vodou, mikrofon a malý reproduktor, hloučky lidí se zastavují a se zaujetím naslouchají. Někteří si koupí Bibli, aby se za chvíli vrátili pro další. Někteří z kolemjdoucích se do čtení zapojují s námi. Postupně se stmívá, lidí ubývá, ale čte se dál. V noci je mikrofon vypnutý, čteme jen tak, Pánu Bohu. V sobotu dopoledne se objevují lidé z médií s kamerami a fotoaparáty – kousek Bible přichází přečíst i biskup František Radkovský a přijel i Alexandr Flek, hlavní překladatel Bible 21, ze které se četlo.

                                        

Čtení skončilo v šestnáct hodin stejně neokázale, jako začalo – jednou písní a modlitbou Páně. Z reakcí čtoucích i některých kolemjdoucích zaznívalo, že bychom to mohli příští rok zopakovat. Proč ne? Pro mnohé z nás to bylo krásným doplněním a prohloubením velikonočních svátků.

 

Letos se tedy koná veřejné nonstop čtení Bible podruhé. Jak jsme se s organizátory dohodli již vloni, tentokrát budeme číst z právě dokončeného překladu Jeruzalémské Bible. Je zajímavé, že na tomto překladu se významnou měrou podílel královéhradecký biskup Dominik Duka, který se právě po letošních Velikonocích ujímá úřadu pražského arcibiskupa a primase české katolické církve.

                                        

Čtení bude, stejně jako minulý rok probíhat 24 hodin, začneme na Velký pátek v 16:00, skončí se v sobotu ve stejný čas. Číst budeme opět U Branky, u vědecké knihovny, kde také bude umístěn stánek s různými překlady Bible.

Pokud se chcete zúčastnit i vy, neváhejte s přihlášením, rozpis se začíná pomalu zaplňovat. Najdete jej na stránce:
www.3pe.cz/cteni_Bible

Za plzeňské ekumenické setkávání,
Karel Řežábek,
Křesťanské společenství Plzeň

Sekce: Plzeň   |   Tisk   |   Poslat článek známému