Scénické ztvárnění knihy Gottland

12.4.2011

Scénické ztvárnění knihy GottlandKarmelitánské nakladatelství, Knihovna Václava Čtvrtka a K-Klub vás srdečně zvou v pondělí 18. dubna od 20 hodin do divadelního sálu K-Klubu na Valdštejnové náměstí na LiStoVání knihou Gottland.

Autor knihy Marius Szczygiel absolvoval Fakultu žurnalistiky na Varšavské univerzitě, stal se reportérem listu Gazeta Vyborcza, kde je dnes redaktorem přílohy Velký formát. Na Varšavské univerzitě vede autorské semináře reportáže. Kniha Gottland byla ohodnocena Cenou varšavských knihkupců, dostala se do finále nejprestižnější polské literární Ceny Niké a Literární ceny střední Evropy Angelus. Mariusz Szczygiel žije ve Varšavě, ale duchem – jak říká – v Praze a Čechy má rád.

Dějiny jsou mozaikou a jednotlivé kamínky představují příběhy konkrétních lidí. Kniha Mariusze Szczygiela přibližuje právě na životních osudech známých i méně známých Čechů naši novodobou historii.

Autor knihy s profesním reportérským zaujetím vyhledal svědky popisovaných událostí, konfrontoval někdy protikladné vzpomínky, pátral po archívních dokumentech a především bedlivě pozoroval. V knize poukázal na příběh vznik firmy Tomáše Bati, lásky Lídy Baarové, legendy obklopující vznik a pád Stalinova pomníku, komunisty vedené intriky proti spisovateli Janu Procházkovi či Martě Kubišové.

Svědectví o naši novodobé historii podává autor velmi čtivě. Nepřímo tím vybídl autory projektu LiStOVáNí Lukáše Hejlíka a jeho kolegy k scénickému zpracování, ve kterém jistě nebude chybět moudrost a vtip. Nenechte si ujít toto úsměvné poučení, vždyť „historie je učitelkou života“!

 

Více informací o akci naleznete zde.

Více informací o projektu LiStOVáNí naleznete zde.

Sekce: Hradec Kralove   |   Tisk   |   Poslat článek známému