Povídání s Prof. Jaro Křivohlavým o smyslu života

8.11.2010

Povídání s Prof. Jaro Křivohlavým o smyslu životaMít pro co žít, bylo téma setkání s profesorem Jaro Křivohlavým ve středu 28. dubna 2010 v Porotním sále jičínského zámku. Stejný název má i jeho nově vydaná kniha.

Prof. PhDr. Jaro Křivohlavý, CSc., je jednou z předních osobností naší psychologie. Na knižních pultech najdeme mnoho jeho publikací. Již při autogramiádě odpovídal na otázky hledání životního partnera a mnaželství. Při setkání se čtenáři vyprávěl o své tvorbě, hlavním tématem však byla kniha Mít pro co žít. Co je v životě nejdůležitější? Jak prožít svůj život na plno? Jak si udržet láskyplný vzah po celý život?

Sám pan profesor k tomu řekl: "Láska je jako stolička se třemi nohami. Jedno pojetí lásky (Smithovo) hovoří o třech sloupech, na kterých láska stojí (které jí dávají pevnost). První je úcta k člověku, jehož milujeme; opravdová, nejen hraná a předstíraná úcta. Druhou je odpouštění (zavržení možnosti odplácet zlým za zlé, ale snaha pomoci druhému, aby se změnil směrem k dobrému). Třetím sloupem je péče o milovanou osobu - praktické činy, které pomáhají milované osobě k tomu, aby jí bylo lépe."

Foto: Ing. B. Procházka

 

Knihy Prof. Jaro Křivohlavého naleznete zde.

Sekce: Hradec Kralove   |   Tisk   |   Poslat článek známému