Poutník František Lízna na jičínské pouti

29.11.2010

Poutník František Lízna na jičínské poutiNa pozvání Knihkupectví U sv. Ignáce přijel 2. července 2010 do Jičína P. František Lízna, SJ. Společně s místním Arciděkanstvím a Jitčínskými literácy jsme obnovili historický termín slavných jičínských poutí k Panně Marii Rušánské, jejíž obraz je v kostele sv. Ignáce z dob působení jezuitů v Jičíně.

P. František Lízna, SJ (*1941 v Jevíčku) byl za komunistického režimu vězněn, pracoval jako pomocný dělník, později jako ošetřovatel. koncem 60. let vstoupil do řádu Tovaryšstva Ježíšova. Po roce 1989 působil jako vězeňský kaplan, pomáhá romům. Získal Řád TGM „Za vynikající záskuhy o demokracii a lidská práva“ a Cenu Františka Kriegela „Za obětavou práci s odsouzenými“. Vykonal řadu osobních náboženských poutí, hlavně do španělského Santiga de Compostela. Své putování zachytil v deních, které vyšly knižně.
Setkání v Jičíně začalo autogramiádou a osobním setkáním s otcem Františkem Líznou v Knihkupectví U sv. Ignáce. V kostele sv. Ignáce byla od 18 hodin poutní mše svatá, s kázáním o důležitosti přijetí požehnaného stavu u žen po vzoru Panny Marie.

Následovalo vyprávění poutníka Františka Lízny o pouti z Lurd do Santiaga de Compostela. Vydal se na ni po té, co mu lékaři oznámili, že má rakovinu v takém stadiu, že může žít už jenom dva dny. Jeho rozhodnutí bylo jasné. Půjde na pouť. Buď bude mít hrob na Svaté cestě nebo se vrátí. Připutoval zpět a lékaři jej zařadili mezi vzácné případy. Sám jezuitský poutník řekl: „Jsem přesvědčen, že fyzická námaha (chůze) spojená s modlitbou uzdravuje. Nevím, proč mne Pán Bůh nechal žít. Asi proto, abych o tom vyprávěl.“

Knihy Františka Lízny naleznete zde.

Sekce: Hradec Kralove   |   Tisk   |   Poslat článek známému