Boxer ve Vatikánu - skutečný příběh monsignora O’Flahertyho, který za války zachránil tisíce lidí

29.10.2015

Boxer ve Vatikánu - skutečný příběh monsignora O’Flahertyho, který za války zachránil tisíce lidíPříběh má všechny znaky dobře vymyšleného thrilleru, jen s tím rozdílem, že není vymyšlený: Jde o skutečné postavy a události z doby druhé světové války. Příběh monsignora O’Flahertyho (* 28. února 1898 + 30. října 1963) je natolik dramatický, že v roce 1983 byl podle knihy Šarlatový a černý natočen slavný film s Gregory Peckem v hlavní roli.

Hugh O’Flaherty se narodil v Killarney, v Irsku. Byl nadaný student i nadšený sportovec, věnoval se boxu, házené i golfu. Od útlého věku byl zároveň přitahován kněžskou službou. Po vysvěcení na kněze působil nejprve jako apoštolský legát v Egyptě, na Haiti, v Dominikánské republice a dokonce i v Československu, později pracoval v Římě u Svatého stolce.

Po kapitulaci Itálie v roce 1943 se Řím dostal pod velení plukovníka Herberta Kapplera z obávaného útvaru SS. Ten začal s likvidací místního odboje a s deportacemi římských Židů do Osvětimi. Mons. O’Flaherty se stal jeho úhlavním nepřítelem, protože se vrhl do rozsáhlé akce na záchranu Židů a válečných uprchlíků z řad spojenců. Z obleženého a přísně střeženého Vatikánu zorganizoval kvalitní tým, s jehož pomocí v Římě skrýval, šatil a živil stovky lidí. S nasazením vlastních životů se jim podařilo zachránit tisíce lidí. Po válce byl O’Flaherty za své hrdinství vícekrát vyznamenán.

Ukázka z knihy zde

 

Šarlatový a černý

J. P. Gallagher
Info a běžná cena: vázaná, 159 s., 219 Kč
Téma: historie, beletrie
Vydáno: 2011
Objednací číslo: 101592
Druh zboží: kniha
Koupit

 

Anotace knihy
Hugh O'Flaherty se narodil v Irsku ve městě Killarney. Byl nadšeným sportovcem. Závodil jako boxer, házenkář a hráč golfu. Od útlého věku ale věděl, že jeho povoláním je být knězem. Po svém vysvěcení působil nejprve jako apoštolský delegát v Egyptě, Haiti, Santo Domingo a Československu, poté v Římě u Svatého stolce, kde začala jeho nejnáročnější práce. Po kapitulaci Itálie v roce 1943 se Řím dostal pod velení plukovníka Herberta Kapplera z obávaného útvaru SS, který začal s deportacemi italských Židů do Osvětimi. Kappler byl známý nepřítel Židů, který je pronásledoval na každém kroku. Msgre. O'Flaherty, který byl v té době ve Vatikánu hlavou Svatého Officia, se vrhl do činnosti na záchranu Židů a válečných zajatců z nacistické likvidační mašinerie. Zorganizoval sofistikovaný tým, který zahrnoval muže a ženy mnoha národností, náboženství a politických názorů. Kappler se neustále pokoušel O'Flahertyho zavraždit, ale přesto O'Flaherty pokračoval ve svém úsilí. Zachránil spolu se svými spolupracovníky tisíce Židů a válečných zajatců. Po válce byl O'Flaherty za své hrdinské činy v různých spojeneckých zemích vyznamenán státním vyznamenáním.
 
Nabídka podobných titulů:
- tituly od tohoto autora: Gallagher J. P.  
- Tituly k tomuto tématu: historiebeletrie

Sekce: tituly KNA   |   Tisk   |   Poslat článek známému